Ūdeles Covid-19 skartajā fermā patlaban jūtas labi

1 komentārs

Latvijā pirmo reizi saslimšana ar Covid-19 konstatēta ūdelēm. Vīruss atrasts jau deviņu dzīvnieku mirstīgajās atliekās. Apsekojot fermu, kurā atradās inficētie dzīvnieki, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) secināja, ka pārējie zvēriņi jūtas labi, tādēļ būtu pāragri spriest par to, vai viņus likvidēt.

Informāciju par dzīvniekiem konstatēto Covid-19 PVD saņēma pagājušās nedēļas beigās. Pirmdien eksperti šeit pavadīja vairākas stundas, primāri, lai pārliecinātos par ūdeļu labsajūtu.

PVD direktora vietnieks Edvīns Oļševskis norāda: “Tas, ko mēs redzējām – būtībā dzīvnieki ir ļoti veselīgi, aktīvi. No rīta izliktā barība ir lielākoties apēsta, kas primāri ir tas rādītājs, kas parāda, ka dzīvnieki ir veseli.”

Pētījumi liecina, ka ūdeles ir ļoti uzņēmīgas pret koronavīrusu, tādēļ PVD jau kopš aizvadītā gada regulāri testējis fermās mirušos zvērus. Patlaban tiek pieļauts, ka dzīvniekus inficējis kāds Covid pozitīvs darbinieks. Vai ūdeles var inficēt arī cilvēkus – tas īsti izpētīts nav, taču šāds gadījums iepriekš esot konstatēts Dānijā.

“Risks pastāv, ka ūdeļu starpā šis vīruss var ātri izplatīties, tad, protams, šie signāli, kas parādījās ar šo slaveno piekto klāsteri, kas bija Dānijā, saistībā ar vīrusa variantu, kurš bija nonācis no ūdelēm arī cilvēku vidū,” skaidro Valsts zinātniskā institūta “BIOR” direktors Aivars Bērziņš.

Pirmdien eksperti testēšanai paņēmuši vēl sešu dzīvnieku līķus. Taču to mirstību ar koronavīrusu viņi nesaista, jo uz 60 000 zvēriņu šis skaits esot niecīgs. Testēt plānots arī vēl dzīvos kažokzvērus. Kad vīrusu atklāja ūdeļu fermās Dānijā, teju divas trešdaļas valstī turēto dzīvnieku nolēma likvidēt. Taču, ņemot vērā labo dzīvnieku pašsajūtu Iecavas fermā, pagaidām šādu lēmumu pieņemt esot pāragri.

“Cik man ir zināms, daudz kur no šīm valstīm ir dzīvniekiem tiešām bijusi saslimšana reģistrēta, lai vai maz, bet dzīvnieki ir bijuši slimi, redzami slimi. Šeit tā situācija nav tāda,” saka Oļševskis.

Arī pētnieki apliecina, ka ūdelēm saslimšana var noritēt bez simptomiem. “Saimniecībās var būt tā, ka šie dzīvnieki ir klīniski veseli, nav nekādu pazīmju, bet, sākot testēšanu, parādās, ka virkne no šiem dzīvniekiem ir asimptomātiski, un otrai pusei skatoties antivielas var redzēt, ka dzīvnieki ir saskārušies ar infekciju,” bilst Bērziņš.

Slimību kontroles un profilakses centrs sekos līdzi drošības pasākumu ievērošanai, tostarp nodrošinās darbinieku testēšanu. Cilvēku un dzīvnieku paraugus salīdzinās, tādējādi ļaujot izdarīt secinājumus par to, vai saslimšanas ir savstarpēji saistītas.

SIA “Baltic Devon Mink” pieder norvēģiem. Uzņēmuma pārstāvji no komentāriem atteicās, norādot, ka vispirms sagaidīs PVD sniegto situācijas izvērtējumu.