Tuvāko gadu laikā pārnēsājamajai elektrotehnikai būs vienādu lādētāju standarts

1 komentārs

Ir iecerēts, ka jau tuvāko pāris gadu laikā Eiropas Savienībā (ES) būs ieviesta prasība kompānijām ražot iekārtas ar vienādiem lādētājiem. Ir uzņēmumi, kas pretojas šādam jauninājumam. Taču Eiroparlamentā deputāti ir optimistiski. Viņi uzskata, ka jau tuvākajā laikā mobilos tālruņus, planšetes un citas iekārtas būs iespējams uzlādēt ar viena veida lādētāju.

Elektronikas atkritumu šķirošanas poligoni ir vieta, kur nonāk visdažādākā elektronika, tostarp arī dažādu iekārtu lādētāji. Elektronikas atkritumu pārstrādes uzņēmuma projektu vadītājs Ričards Rapoports stāsta, ka “trafiņi” jeb transformatori, kas plaši pazīstami kā lādētāji, tiek pilnībā pārstrādāti.

“Vadi aiziet uz vadu pārstrādes uzņēmumiem, trafiņi arī tiek pārstrādāti, nesen atradām arī, kur uzgaļus varam pārstrādāt. Viss tiek sadalīts pa komponentēm,” stāsta AS ”BAO” projektu vadītājs Ričards Rapoports.

Pārnēsājamo ierīču lādētāji no kopējās pārstrādātās elektronikas veido pavisam nelielu daudzumu. Uzņēmumā ”BAO” gada laikā tiek pārstrādāti 5000 tonnu dažādu elektronisko iekārtu. Kompānijas darbinieku aptuveni aprēķini liecina, ka lādētāji varētu būt viena tonna gadā, kas ir aptuveni piectūkstošā daļa kopējā.

Eiroparlamentārietis Ivars Ījabs (A/P!) stāsta, ka vienota lādētāja iecere aizsākta jau pirms desmit gadiem. Lielajiem elektronikas ražotājiem ieteica pāriet uz vienotu standartu. Tagad likumdevēji sapratuši, ka, izmantojot ieteikuma formu, nekas daudz nenotiek, tāpēc ir uzsākta stingrāku noteikumu izstrāde.

“Skaidrs, ka kaut kas jau ir noticis šajā virzienā pēdējos 10 gados. Ir vairāki dominējoši standarti izveidojušies, tas USB c, gan micro USB, bet “Apple” joprojām turas pie saviem standartiem, un ir doma pieņemt saistošu lēmumu, lai kompānijas pakāpeniski pārietu uz vienotu standartu, stāsta eiroparlamentārietis Ivars Ījabs.

Viņš prognozē, ka vienotā standarta lādētāji veikalu plauktos varētu būt redzami aptuveni pēc diviem gadiem.

Atkritumu pārstrādes organizatoru ”Zaļās jostas” valdes priekšsēdētājs Jānis Lapsa norāda, ka lādētāji ir nelieli, problēmas rada lielo iekārtu elektronikas atkritumi, kas pārāk bieži nenonāk līdz pārstrādātājiem. Noteikts, ka Latvijā jau nākamgad būs jāpārstrādā krietni vairāk elektronikas atkritumu. Tagad ir 45%, bet jau 2021. gadā būs jāpanāk, ka 65% no visa elektronikas apjoma būs jāsavāc un jāpārstrādā.

“Lai mēs to izdarītu, ir aizvien vairāk jāizglīto un jāmaina paradumi, nestiept uz šķūnīti, garāžu, bet tomēr atkritumus nest uz to infrastruktūru, kas palīdzētu savākšanai. Visās lielākajās pilsētās ir dalītas savākšanas laukumi, kuros pieejama elektronikas šķirošana,” atgādina Jānis Lapsa.

Lapā atkritumi.lv ir pieejamas adreses, kur bez maksas pieņem elektronikas atkritumus. Vienotie lādētāji būs ērti un nedaudz samazinās elektronikas atkritumu apjomu, taču vēl vērtīgāk būtu, ja cilvēki nekrātu un nemestu mežā iekārtas, bet gan nestu tās uz pārstrādi.