Tuvākajos gados Latvijas mežos varētu sākt vairoties brūnie lāči

2 komentāri

Pēc vairāk nekā simts gadu pārtraukuma pastāv iespēja, ka uz dzīvi Latvijā atgriezīsies brūnie lāči. Jau šobrīd apmēram 20 dzīvo mūsu valsts teritorijā.

Pēc zinātnieku aplēsēm Igaunijā mīt teju 800 lāču. Lai viņiem būtu iespēja migrēt, starp mums un kaimiņvalsti ir izveidots tā sauktais koridors jeb aizsardzības zona, kur lāčus nemedī, pārējā Igaunijas teritorijā tas ir atļauts. Taču, lai sagaidītu, ka pie mums iemaldījušies lāči šeit apmestos arī uz dzīvi, ir jāapbruņojas ar pacietību. Proti, kamēr tēviņi migrē labprātīgi, mātītes to dara ļoti lēni.

Edgars Bojārs
IGAUNIJAS DZĪVĪBU ZINĀTŅU UNIVERSITĀTES DOKTORANTŪRAS STUDENTS

Tad, kad pie mums arī mātītes, teiksim, gadā tos 15 km, varbūt 20, pārvietosies uz Latvijas pusi, iekārtos šeit ziemas migas, viņām dzims mazuļi, tad arī Latvijā būs stabila lāču populācija.

Kamēr ķepaiņi pie mums nāk visai kūtri, tiek izstrādāts brūno lāču aizsardzības plāns. Vislielākais apdraudējums ir malumednieki.

Jēkabs Dzenis
DAP CITES NODAĻAS VADĪTĀJS

Tādā starptautiskā mērogā tā tiešām ir problēma, šīs sugas aizsardzība. Jo, pirmām kārtām, kā medību trofeja šī ir te ļoti, ļoti vērtīga, līdz ar to ir cilvēki, kas vēlas iegūt šo trofeju, bet nevēlas maksāt šīs te medību maksas, vai arī vēlas tās iegūt vietās, kur vairāk viņas nav iespējams medīt. Bet cita lieta ir medicīniskie produkti, kuros tiek izmantoti dažādi izstrādājumi, kas iegūti no lāčiem.

Taču, kamēr vieni lauza galvas, kā nodrošināt šo dzīvnieku populācijas pieaugumu Latvijā, citus uztrauc gan drošība, gan nodarītie zaudējumi, piemēram, lauksaimniecībā.

Piemēram, izstrādājot aizsardzības plānu, skaidro veidus, kā no lāčiem pasargāt bišu dravas. Šovasar lāči esot bijuši negaidīti kāri pēc medus, īpaši Ziemeļvidzemē. Tomēr, kamēr tā nav pastāvīga problēma, ar to cīnīties valstiskā līmenī ir teju neiespējami.

Lāču aizsardzības plāns izstrādāts tikai nākamajiem četriem gadiem, jo šo dzīvnieku skaits varētu strauji mainīties.

2 komentāri