Turpmāk valdības sēdes par Covid-19 jautājumiem ir publiski pieejamas

0 Komentāru

No otrdienas valdības sēdes, kurās skata ar Covid-19 pandēmiju saistītos jautājumus, ir atklātas. Ikviens var otrdienās un ceturtdienās internetā pieslēgties tiešraidē ministru sēdēm. Kamēr politologi cer uz valdības mobilizēšanos izvērstiem lēmumiem, opozīcijas politiķi uzskata pretējo – varēšot pārliecināties par valdības mazspēju.

Valdības pirmajā atklātajā sēdē par Covid-19 jautājumiem premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) centās radīt iespaidu, ka vairs nebūšot sasteigtu lēmumu. Daļā līdzšinējo problemātisko lēmumu vaina esot jāuzņemas ministriju ierēdņiem.

“Mūsu kolektīvais darbs reizēm ir nekvalitatīvs, jo pārāk vēlu un nesagatavoti iesniedz dokumentus. Mums ir jāspiež uz mūsu ierēdniecība, lai viņi tos dokumentus gādā laikus, lai var apskatīt, lai Valsts kanceleja, juristi var apskatīt, vai viss kārtībā, jo reizēm tiešām ir bijušas dokumentālas neskaidrības un līdz ar to sapinamies tā, ka bijis jāpieņem koriģējošs lēmums,” norāda Kariņš.

Zinot, ka sabiedrība un mediji tagad vēro valdības atklātās sēdes, daļa ministru populistiski pucēšot sev spalvas, – vērtē politoloģe, ”PROVIDUS” vadošā pētniece Līga Stafecka. Viņa gan cer, ka atklātumam vairāk būs disciplinējošs efekts, lai ar Covid-19 saistītie lēmumi tiktu pieņemti izsvērti un pamatoti, un būtu skaidra priekšlikumu izcelsme.

“Redzam, ka tas sabiedrības sašutums un neziņa, neizpratne par lēmumiem bija tik ļoti samilzusi, ka valdība pati ir nonākusi līdz šim lēmumam, ka jāver vaļā šīs sēdes un visam jāpadara publiskas. Tas, ko mēs šobrīd bijām sasnieguši, ka faktiski mēs nezinājām, cik lielā mērā valdība balstās uz ekspertiem, uz datiem,” saka Stafecka.

Premjers Kariņš ar pirmdienas paziņojumu par lēmumu caurskatāmību veica apsteidzošu manevru, jo otrdien pēc Saeimas opozīcijas pieprasījuma bija paredzēts parlamentā izskatīt priekšlikumu par valdības sēžu atklāto formātu. Divi deputāti – Aldis Gobzems un Karina Sprūde – savus parakstus atsauca un Saeimas ārkārtas sēde tika atcelta.

“Vakar Kariņa kungs publiski apsolīja publiskas valdības sēdes, un principā zuda jebkāda jēga šai Saeimas sēdei. Mēs tagad varēsim redzēt, vai Kariņa kungs pilda savus solījumus. Es gribu tagad pārbaudīt, vai viņš ir melis vai nav melis,” pauda Gobzems.

Vilšanos gan pauž partija “Saskaņa”. Ja valdības sēžu atklātums nav nostiprināts ar Saeimas lēmuma juridisko ietvaru, valdība, lemjot par strīdīgiem, nepopulāriem jautājumiem, itin vienkārši varēšot nepildīt savu solījumu par atklātām sēdēm. Opozīcijas ieskatā – tikšot izmantots Ministru kabineta kārtības ruļļa 183.pants.

Saeimas deputāts Ivars Zariņš (”Saskaņa”) norāda: “Tas, ko viņi darīs, ir elementāri. Sarunās, lai kādas ministrijas ierēdnis pēc nepieciešamības iesniedz it kā klasificētu informāciju, un tad saskaņā ar ministru kabineta kārtības rulli šī informācija ir jāskata slēgtajā daļā. Tas tiek izmantots tā, ka ierēdņi bezjēgā piešķir šo klasificētās informācijas statusu, lai šo darbakārtību varētu izskatīt slepeni.”

Izskan vēl viedoklis, ka valdībai vajadzētu publiskot arī visu iepriekšējo sēžu protokolus, kas saistīti ar Covid-19 pandēmiju. No tiem tad varētu saprast, kas īsti notika ar visvairāk kritizētajiem valdības lēmumiem.

0 Komentāru