Turpmāk par eksāmenu uzdevumu drošību būs atbildīgi skolu vadītāji

Komentāri

Turpmāk par eksāmenu jautājumu drošību būs atbildīgi izglītības iestāžu vadītāji, – šādas izmaiņas Ministru kabineta noteikumos šonedēļ apstiprināja valdība.

Analizējot pavasarī notikušo trīs eksāmenu materiālu nopludināšanu, secināts, ka tieši skolas ir kritiskais posms, – brīdis no uzdevumu nogādes skolā līdz eksāmena sākumam, kas necentralizētajos eksāmenos ir divas stundas, bet centralizētajos eksāmenos – pusstunda.

Nozares ministrs Kārlis Šadurskis norāda, – šī gada pieredze liecina, ka šajā laikā arī tiek nopludināti eksāmenu materiāli.

Kārlis Šadurskis
Izglītības un zinātnes ministrs

Kritiskais posms joprojām ir skolas posms, jo elektroniska piegāde, – satura piegāde atrisina daudzus riskus piegādes procesā, bet tas dabīgā veidā pagarina to riska laiku, kad ir saņemta šī koda atslēga, laiks, kas ir nepieciešams darbu pavairošanai.

Ministram piekrīt arī Valsts izglītības satura centra (VISC) vadītājs Guntars Catlaks, kurš uzskata, ka kopš brīža, kad eksāmeni tiek piegādāti skolai, atbildība jāuzņemas mācību iestāžu vadītājam.

Guntars Catlaks
VISC vadītājs

Kopš lejupielādes brīža ir atbildīgs mācību iestādes vadītājs par to, lai šis eksāmens tiktu pavairots un izplatīts pareizā veidā. Šie noteikumu grozījumi pastiprina šo atbildību, skaidrāk sadala pienākumus. Paralēli tam, mēs strādājam pie tā, lai nākamā gada pārbaudes darbos būtu tehnoloģiski daudz vienkāršāk identificēt katras skolas materiālus.

Atbildīgās institūcijas ir pārliecinātas, ka jaunie grozījumi likumā palīdzēs novērst vai vismaz atturēs iesaistītās personas no vēlmes nopludināt eksāmenus. Bet, ja tomēr kāds no eksāmenu materiāliem tiks nopludināts, būs vieglāk atrast vainīgo.

Kārlis Šadurskis
Izglītības un zinātnes ministrs

Es domāju, ka mēs esam uz pareizā ceļa, lai visus riskus samazinātu līdz absolūtam minimumam. Cilvēciskais vienmēr paliks, jo tie ir dzīvi cilvēki, kas stāda uzdevumus un katrs no ekspertiem kādu daļu satura zina. Protams, šiem ekspertiem ir bērni un ģimenes locekļi, un mēs pilnīgi visus riskus neizslēgsim nekad, bet jebkurā gadījumā mēs būsim pilnīgi droši, – ja šāda noplūde notiks, mēs zināsim vainīgā uzvārdu.

Tikmēr Latvijas izglītības vadītāju asociācija uzskata, ka visu atbildību nevar novelt uz skolu direktoru pleciem, jo informācijas noplūde var notikt arī eksāmenu piegādes posmā. Šis esot sasteigts pagaidu risinājums jeb ielāps, kurš situāciju neuzlabos.

Rūdolfs Kalvāns
Izglītības iestāžu vadītāju asociācijas prezidents

Jau vēsturiski bija iestrādāta interesanta norma par iespēju direktoram deleģēt šo te atbildību. Pārējie punkti īpaši pastiprina manu un manu kolēģu burtisku atbildību. Šīs normas ieliek tādos grožos, tagad man tanīs dienās, tajos rītos, kaut vai plīst pušu, – man tur jābūt klāt tajā kabinetā ar to vietnieci pie datora.

Jaunās izmaiņas, kas vistiešākajā veidā attieksies uz skolu direktoriem, spēkā stāsies jau pavasarī. Vienlaikus valsts pārbaudījumu darba lapās plāno iestrādāt skolu identificējošas zīmes, lai eksāmenu uzdevumu noplūdes gadījumā ātrāk identificētu pārkāpumā iesaistīto skolu. Izglītības ministrijā arī atklāj, ka tiek plānoti vēl vairāki tehniskie risinājumi, lai materiālu nopludināšanas risku samazinātu līdz minimumam. To gan nesot iespējams ieviest gada laikā un to īstenošanai būs nepieciešams piesaistīt gan valsts budžeta, gan Eiropas struktūrfonda līdzekļus.

Lasi vēl