Tūlīt sāksies dzērveņu sezona. Lūk, “zelta likumi”, kas tev jāzina, lai ogotu dabai draudzīgi

3 komentāri
Tūlīt sāksies dzērveņu sezona. Lūk, “zelta likumi”, kas tev jāzina, lai ogotu dabai draudzīgi

Rudens dabas velšu sarakstam tūlīt pievienosies arī dzērvenes. Vieni tās nopirks, citi dosies pēc tām uz purviem paši. Dabas aizsardzības pārvalde aicina ogotājus paturēt prātā vairākas patiesības par personisko drošību un dabai saudzīgu uzvedību.

Ogot var gandrīz jebkurā vietā Latvijā, kur aug dzērvenes. Taču pirms došanās dabā būtu jānoskaidro, vai iecerētajai teritorijai nav kādi ierobežojumi, ko nosaka īpašumtiesības vai speciāls aizsardzības vai apsaimniekošanas režīms. Daļai no Latvijas īpaši aizsargājamām dabas teritorijām ir stingrā režīma jeb dabas rezervāta zona, kurā ogošana nav ļauta. Tas darīts ar nolūku nodrošināt netraucētu dabisko procesu attīstību.

Parasti tās vēl ir arī caurceļojošām sugām nozīmīgas atpūtas un barošanās vietas. Tādēļ tajās ne ogot, ne sēņot, nedz veikt kādas citas saimnieciskās darbības nav atļauts. Informāciju par īpaši aizsargājamo dabas teritoriju zonējumu var sameklēt Dabas datu pārvaldības sistēmā Ozols.

Dodoties ogot purvos, jāatceras, ka tie ir ļoti jutīgi pret nobradāšanu un atjaunojas ļoti lēni. Lasot ogas, nevajadzētu bojāt mētras, saknes.

Atvelkot elpu vai ieturot maltīti dabā, jāatceras, ka ugunskuru atļauts kurināt tikai šim nolūkam paredzētās vietās. Aizliegts mežā nomest izsmēķus, īpaši ugunsnedrošajā periodā, un veikt citas darbības, kas var izraisīt mežu ugunsgrēkus. Mežs vai purvs noteikti nebūs vieta, kur atstāt apēstā ēdiena iepakojumu vai iztukšotus dzērienu traukus, jo, piemēram, polietilēna maisiņa sadalīšanās laiks dabā ilgst no 200 līdz pat 1000 gadiem, bet stikls dabā nesadalās vispār, turklāt, sausā laikā tas mežā vai purvā var izraisīt postošu ugunsgrēku. Radušies atkritumi izmetami šim nolūkam paredzētās vietās vai aiznesami līdzi.

Pašiem par savu drošību un labu omu domājot, ejot dabā, līdzi jāņem uzlādēts mobilais tālrunis, kāda dzeramā ūdens pudele un ēdiens vieglai maltītei. Ģērbties būtu ieteicams Latvijas mainīgajiem laika apstākļiem piemērotā un košā, viegli pamanāmā apģērbā.

Tāpat neaizmirsīsim, ka mežā un purvā vajadzētu ievērot klusumu, lai būtu lielāka iespēja sastapt un novērot savvaļā dzīvojošos putnus un dzīvniekus, un netraucētu citiem baudīt atpūtu dabā, aicina Dabas aizsardzības pārvalde.

3 komentāri