Tukumā restaurēta unikāla un grezna 17. gadsimta lustra

Komentāri

Tukumā restaurēta unikāla 17. gadsimta lustra. Pētot vairākus simtus gadu veco priekšmetu, konstatēts, ka tā detaļas ir sajauktas ar Tukuma baznīca kroņlukturi.

1973.gadā, cenšoties saglabāt vēstures liecības, kāds cilvēks salika veco gaismekļu detaļas maisā un pārveda tās no Tukuma baznīcas uz Rundāles pili. Tur tās glabājās 44 gadus, līdz šī gada sākumā lustru savā īpašumā pārņēma Tukuma muzejs.

Agrita Ozola
Tukuma muzeja direktore

Tajā brīdī, kad mēs ieraudzījām kaudzīti ar zariem, kuri daži bija veseli, daži salauzti, tur nebija ne mazākā priekšstata par to, cik grezna un interesanta varētu būt šī lustra. Bija skaidrs, ka tajā kaudzīte ir vairāku lustru detaļas.

Izrādījās, ka baroka stilā veidotie uz leju liektie zari patiesībā nākuši no Tukuma baznīcā esošās lustras, savukārt restaurējamās lustras elementi izmantoti baznīcā lietotajā kroņlukturī. Sajauktās detaļas tika identificētas un draudze piekritusi to apmaiņai.

Restaurētā manierisma stila lustra pašlaik ir apskatāma Durbes pilī. Tā ir izcils 17. gadsimta pirmās puses Latvijas lietišķās mākslas darbs, kura vērtību nosaka ne tikai tā retuma pakāpe – Latvijā kopumā saglabājies mazāk nekā desmit šī laikmeta lustru, bet arī augstā mākslinieciskā kvalitāte.

Lasi vēl