Tukuma iedzīvotāji nevēlas vēja parku novada teritorijā, bažījas par veselības problēmām

8 komentāri

Turpinās diskusijas par to, vai uz Tukuma un Dobeles robežas ļaut būvēt Latvijā lielāko vēja ģeneratoru parku.

Investori ir gatavi tajā ieguldīt 250 miljonus eiro, taču sabiedriskajās apspriešanās līdz šim dominējis negatīvs iedzīvotāju viedoklis. Ceturtdien, 6. decembrī, par vēja parku sāka spriest tukumnieki.

Aptuveni 50 Tukuma iedzīvotāji ceturtdien pulcējās pašvaldības bibliotēkā, lai runātu par ieceri uz Tukuma un Dobeles novadu robežas izbūvēt Latvijā līdz šim vērienīgāko vēja ģeneratoru parku. Lai arī pasākuma formāts tika pieteikts kā iedzīvotāju apspriede ar deputātiem, realitātē tā nenotika, jo deputāti par to tika informēti pēdējā brīdī. Tā vietā sanākušos uzrunāja vēja parka idejas pretinieki no kaimiņu novada Dobeles, kas pret šo ieceri jau savākuši vairāk nekā 10 000 parakstu.

Dace Škorņika
Dobeles novada Dobeles pagasta pārvaldes vadītāja

Ietekme uz veselību! Tas ir pats galvenais, par to ir vislielākais uztraukums un vislielākās šaubas.

Vibrācijas varot radīt sirds un asinsvadu saslimšanas, kā arī neesot skaidrs, kādu frekvences skaņu rada ģeneratori un kādu ietekmi tā atstās uz cilvēka psihi. Tika pieminēta zemās frekvences iedarbība uz cilvēkiem Otrā pasaules kara laikā, ko izmantojis arī Hitlers.

Alda Holsta
ārste

Pirms viņš ieradās ar viņiem runāt, cilvēki jutās ļoti neomulīgi, trauksmaini, baiļu sajūtu var radīt. Kad Hitlers nāca ārā, tajā momentā uzreiz pārtrauca zemās frekvences skaņu raidīt, un cilvēki sajutās ļoti labi, tā bija pūļa ietekmēšana.

Vēja parka investors ir Zviedrijas zaļās enerģijas uzņēmums “Eoulus”, kas četru gadu laikā par aptuveni 250 miljoniem eiro plāno uzstādīt 51 vēja turbīnu. Parku plānots veidot teritorijā, kas atrodas divās pašvaldībās – daļa parka atradīsies Dobeles pagastā, bet daļa – Tukuma novada Džūkstes pagastā. Taču idejas pretinieki norādīja, ka šis būs finansiāli neizdevīgs projekts, par kuru beigās var nākties maksāt iedzīvotājiem, kā arī ziemā parks būs īpaši bīstams, jo no asmeņiem lidošot ledus kluči. Sanākušie satraucās, vai nepasliktināsies interneta pieslēgums, un kas notiks ar kurmjiem.

Kāds kungs dalījās pārdomās, ka tieši Vācijā, dzīvodams netālu no vēja parka, sabojājis veselību.

“Pēc divarpus gadiem es atbraucu atpakaļ uz Latviju, aizgāju pie ārsta, izrādījās man ir sirds aritmija. Gribēju, lai cilvēki zina, un tie ģeneratori bija 120 metru augtu. Dievs nedod, kas ar šeit tas būtu,” pauda vīrietis.

Oficiālais tukumnieku viedoklis gan vēl nav apzināts. Taču zināms, ka viedokļi 17 domes deputātu vidū atšķiras.

Agris Zvaigzneskalns
Tukuma domes priekšsēdētāja vietnieks (ZZS)

Brīdī, kad būs balsojumus, nezinām, kā katrs var reaģēt. Jāņem vērā arī informācija, kas būs gala ziņojumā, tā būs katra deputāta izvēle, ko mēs gribam redzēt Tukuma novadā, un izsvērti skatīties uz šo projektu no visām pusēm.

Paredzams, ka ietekmes uz vidi atzinuma apstiprināšana varētu notikt jaunā gada sākumā, līdz tam dome sola noskaidrot iedzīvotāju nostāju.

Vēja parka attīstītāji atkārtoti norāda, ka bažām par parka ekonomisko devumu vai negatīvo ietekmi uz veselību nav pamata. Ja vēja parku būvē pietiekamā attālumā no dzīvojamām zonām, nekādu kaitējumu veselībai tas nenodara. Uzņēmēji arī noraida parka pretinieku minējumus, ka aiz attīstītājiem stāvot kādi citi ekonomiskie grupējumi.

“Noteikti šie lielumi netiks ne palielināti, ne samazināti, jo to mums neļaus Vides pārraudzības valsts biroja ziņojums. Dotajā brīdī mēs to nepārdodam un nevaram pateikt, kas būs pircējs. Ja skatāmies vēsturiski kompānijas, kam mūsu mātes kompānija Zviedrijā šos uzceltos parkus ir pārdevusi, tās ir nopietnas kompānijas, tīras, bez reputācijas riskiem,” skaidro SIA “Eolus” valdes loceklis Gatis Galviņš.

TOP komentāri

 • Inga
  +7 +5 -2

  Inga

  Tukuma novada vadītājs un pagasta priekšniece nevēlējās ieklausīties vietējo iedzīvotāju protestos. Tagad, kad cilvēku troksnis par negatīvo top lielāks, daži sāk mest kažokus uz otru pusi un grib iztaisīties labāki.
 • Inta
  +7 +3 -4

  Inta

  BEIDZOT TV parāda, ka arī Tukuma novada iedzīvotāji ir PRET ģeneratoriem! Iedzīvotāji nevēlas šos monstrus novadā. Deputāti, ieklausieties savos iedzīvotājos!
 • Tukumnieks
  +2 +2 0

  Tukumnieks

  Uz šo tikšanos aicināja vietējā avīzē vēja parka pretiniece no Dobeles pagasta tos, kas ir pret vēja parku. Cik es esmu runājis ar saviem kolēģiem un paziņām arī Tukuma novadnieki, kas pat daži dzīvo Džūkstes pagastā. Vairākums no viņiem ir par šo parku, arī es. Ceru kad domes deputāti ieklausās abās pusēs arī tai pusē, kas ir par. Balstīties uz tiem iedzīvotājiem kas tur ieradās un uzskatīt kad tā domā vairākums novada iedzīvotāju nevar. Šis būtu labs referenduma jautājums novadā. Tad arī redzētu patieso novada iedzīvotāju viedokli.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl