Tukumā atver 50 gadus senu kapsulu ar vēstījumu, kas atrasts novāktā Ļeņina pieminekļa pakājē

0 Komentāru
Tukumā atver 50 gadus senu kapsulu ar vēstījumu, kas atrasts novāktā Ļeņina pieminekļa pakājē

Pirms pusgadsimta arī padomju Latvijā vēl oficiāli tika sludināta ticība komunistiskai nākotnei. Tukumā pirms 50 gadiem Ļeņina pieminekļa pakājē noglabāja laika kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm.

Mēs nododam jums mantojumu – strādājiet, vairojiet dzimtenes bagātības, priecājaties, turiet svētu un tīru oktobra pacelto karogu. Cīnieties par cilvēka visgaišāko sapni – komunismu.

Šāds motivējošs nobeigums ir garākam vēstījumam nākamajām paaudzēm, ko pirms 50 gadiem iekļāva laika kapsulā. Kapsulu toreiz ieraka ar vēlējumu atvērt to 2017. gadā – Lielās Oktobra revolūcijas simtajā gadadienā.

Lai gan šodien tā atvērta pavisam citā Latvijā, nekā to bija iedomājušies komunisma cēlēji , interesi par kapsulas saturu tas nemazināja. Atvēršanās pasākumā bija ieradušies vairāki tukumnieki. Dažiem, kuri domāja, ka kapsulā būs nauda, nācās vilties.

Padomju pilsoņi kā liecības par tā laika dzīvi bija atstājuši laikrakstu Cīņa, žurnālu Zvaigzne, vairākus vietējās avīzes Komunisma rīts izdevumus un statistikas rādītājus par tā laika Tukuma rajonu.

Ļeņiņa piemineklis atradās Tukuma centrālajā laukumā, kam toreiz bija dots Sarkanā laukuma vārds. Kapsulu pieminekļa pakājē ieraka 1967.gadā, lielās oktobra revolūcijas 50.gadadienā. Atgūstot neatkarību, Tukums bija pirmā vieta Latvijā, kur piemineklis tika novākts – to aizveda uz vietējo lidlauku un kopš tā laika tā pēdas zudušas.

Ļeņina pieminekļa atklāšanu atceras bijusī tukumniece Sholastika Justoviča, kura pati arī piedalījās vēstījuma sacerēšanā: “Es atceros, ka tās dienas bija ļoti darbīgas. Likās, ka strādā viss Tukuma rajons. Svētku diena bija kā parasti, kā pie visiem pieminekļiem. Bija sapulcējušies darba ļaudis, jaunatne.”

Sanākušie tukumnieki zināja arī stāstīt ar ļeņinekļi saistītus kuriozus, piemēram, kādu rītu pie tā kāds bija nolicis vecas galošas ar uzrakstu “ej mājās”. Lielinieku apvērsums Krievijā ļoti ietekmēja Latvijas likteni. Vispirms, tas pavēra iespēju dibināt pašiem savu valsti.

“Protams, ka viņš nebija domājis uz visiem laikiem palaist Latviju brīvībā, bet tajā brīdī politika bija tāda, lai veiktos cīņā par varas noturēšanu. Bet diemžēl vēlāk nostiprinājās Staļina režīms, līdz ar to mēģina nostiprināt to situāciju, kāda bija cariskās Krievijas laikā,” stāsta vēsturnieks Vilis Seleckis.

Lielinieku, vēlāk komunistu, 1922. gadā dibinātā Padomju Savienība sabruka vien 69 gadus vēlāk.

0 Komentāru