Tūkstošiem cilvēku var palikt bez ģimenes ārstiem, ja tie atteiksies lietot “e-veselības” sistēmu

12 komentāri

Veselības aprūpē draud izveidoties juceklis. Nepilnus divus mēnešus pirms “e-veselības” sistēmas ieviešanas joprojām nav vienošanās starp ģimenes ārstiem un Veselības ministriju par šīs sistēmas lietošanu.

Tiem ārstiem, kuri “e-veselības” sistēmu neizmantos, ministrija plāno nākamgad aizliegt sniegt valsts atmaksātos pakalpojumus. Šobrīd līgumus par tās lietošanu noslēgusi mazāk nekā puse ģimenes ārstu.

Jauno “e-veselības” sistēmu paredzēt palaist nākamā gada sākumā. Taču šobrīd līgumu par sistēmas izmantošanu parakstījuši tikai 45% ģimenes ārstu. Pārējie, galvenokārt, Ģimenes ārstu asociācijas biedri, kuri turpina tā saukto “lēno streiku”, to darīt negrasās, jo sistēma neesot gatava.

Sarmīte Veide
Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja

Sistēma nav gatava, lai varētu pilnvērtīgi ar to strādāt, lai tas būtu palīgs mums un pacientam. Tieši otrādi! Tas paņems vairāk laika no pacientu aprūpes. Mēs to nevaram pieļaut.

Veide uzsver, ka ārsti janvārī var izrakstīt tikai elektronisko slimības lapu, savukārt “e-receptes” vai sensitīvus datus saturoša informācija par pacientiem nebūšot drošībā. Tāpēc dakteri to neplāno darīt. Taču arī veselības ministre Anda Čakša ir kategoriska,  – “e-veselības” sistēmai jākļūst par pamatu, lai veselības aprūpē ieviestu citas reformas, vēlreiz pārcelta netiks.

Anda Čakša
veselības ministre

Nav vairs iespējams runāt, ka mēs atceļam šo datumu. Še datumi ir pārcelti vairākkārt.

Lai piespiestu ģimenes ārstus sadarboties, valsts sekretāru sanāksmē pagājušonedēļ skatītas radikālas izmaiņas noteikumos par veselības aprūpes finansēšanas un organizēšanas kārtību. Ar ģimenes ārstiem, kas līdz gada beigām nevienosies par  “e-veselības” pakalpojumu sniegšanu, nākamgad netiks parakstīt līgumi par valsts apmaksātu pakalpojumu sniegšanu.

Sarmīte Veide
Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja

Tad visi pakalpojumi pie ģimenes ārsta bez līguma pacientam būtu par maksu. Tās ir: analīzes, izmeklējumi un receptes. Ja tas radīs haosu, par to būs atbildīga ministrija.

Anda Čakša
veselības ministre

Šis jautājums ir ļoti precīzi jāuzdod ģimenes ārstiem, – vai viņi domā par saviem pacientiem, kuri paliks bez kaut kādiem pakalpojumiem, jo viņi ir iespītējušies.

Līgumus par “e-veselību” šobrīd nav parakstījusi puse ģimenes ārstu. Ja Veselības ministrija draudus īstenos, jauns dakteris būtu jāmeklē tūkstošiem pacientu. Pretējā gadījumā viņi nevarēs vairs saņemt nosūtījumu pie speciālista vai valsts apmaksātus recepšu medikamentus. Situācija vēl vairāk nokaitē domstarpības par kapitācijas naudas apmēru. Tāpēc vasarā ģimenes ārsti sāka streiku, kuru beigs tikai pēc koplīguma parakstīšanas. Čakša gan tam kategoriski nepiekrīt, – šādu vienošanos nesot iespējams noslēgt, jo ģimenes ārsti nav darba attiecībās ar valsti.

12 komentāri