Tūkstošiem cilvēku Turaidā svin gada īsāko nakti

0 Komentāru
Tūkstošiem cilvēku Turaidā svin gada īsāko nakti
Ilustratīvs foto. (Foto: f64)

Ar rotaļām, sadziedāšanos, pērno vainagu dedzināšanu un ugunsrata velšanu daudzviet Latvijā aizvadīta gada īsākā nakts. Nu jau tradicionāli viens no tādiem pasākumiem norisinājās Turaidā, Jāņakalnā.

Turaidā, Jāņakalnā – vasaras saulgrieži tiek svinēti jau vienpadsmito gadu. 34 folkloras grupas no visas Latvijas izdziedāja spēka dziesmas un dalījās saulgriežu priekā. Tikmēr līgobērni – gan lieli, gan mazi – varēja izdzīvot senās tradīcijas: pīt vainagus, siet sieru un gatavot lāpas.

Uzreiz pēc saules pavadīšanas ar ugunsbultām iedegta pati dižākā no Jāņugunīm – uguns pūdele. Lai arī pirmais loka raidītais šāviens nebija trāpīgs, otrs trāpīja tieši mērķī. Mūsu senči savulaik pūdeli uzstādīja ar norādi, ka mājā ciemos tiek gaidīti visi Jāņa bērni.

Kamēr vieni gāja rotaļās, tikmēr citi līgotāji lasīja jāņuzāles un darināja vainagus. Profesionāli vainagu pinēji zina stāstīt, ka katram augam, ko iepin vainagā, ir sava nozīme. Svarīgākais ir domas, ko vainaga darinātājs pīšanas brīdī domā, bet esot arī citas burvestības.

“Ja meitene pin vainagu tikai no margrietiņām, tad mūsu senči sacīja, ka meitene grib tīru rudzu maizi ēst – tātad bagāti dzīvot, un viņa arī vēlas, lai viņas arājs būtu godīgs cilvēks. Jums ir tādas smildziņas vainagā un par smildziņām ir teikts tā – ja smildziņas vainagā – tad ir viegla staigāšana,” stāsta etnogrāfe Indra Čekstere.

Jāatceras, ka jebkas, kas Jāņu naktī lietots, ir svēts. Neko no tā neaizmet prom tāpat vien. Tas attiecas arī uz vainagiem un senlatviešu ārstniecības metožu lietpratēji stāsta, ka katrs augs, kurš iepīts galvas rotā ir veselīgs.

Katru gadu saulgriežu svētki Turaidā pulcē arvien vairāk Jāņa bērnu. Paši līgotāji atzīst, ka viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc saulgriežus svin tieši šeit, ir vēlme pēc kopā būšanas. Daudzi, kuri dzīvo ārzemēs pat paņēmuši atvaļinājumu, lai šos senos latviešu svētkus pavadītu dzimtenē.

Viens no pasākuma gaidītākajiem mirkļiem – uguns rata laišana no kalna. Uguns rats tiek velts vistumšākajā diennakts brīdī, īsi pēc pusnakts. Tas simbolizē, ka arī Saule Gada kalnā ir tai augstākajā punktā un tagad ripos lejup, dienas ruks īsumā un arī saules ceļš dienas garumā kļūs īsāks.

Pēc ugunsrata palaišanas, saulgriežu svinības, šeit – Jāņakalnā pie ugunskura ar dziesmām un dejām turpinājās līdz pat rītausmai.
0 Komentāru