Trūkuma vai bezatbildības dēļ bērnu veselības stāvoklis reģionos bieži zem katras kritikas

1 komentārs
Trūkuma vai bezatbildības dēļ bērnu veselības stāvoklis reģionos bieži zem katras kritikas
LETA

Medicīnas speciālistu nepieejamība, nabadzība un vecāku bezatbildība – šo faktoru dēļ laukos bērnu veselības stāvoklis bieži vien ir zem katras kritikas un brīdī, kad ārsts tiek apmeklēts, atklājas šokējošas lietas. Lai bērni laukos varētu apmeklēt ārstus-speciālistus, uz dažādiem Latvijas reģioniem šobrīd dodas Mobilais veselības aprūpes centrs.

Uz Cēsīm mobilais veselības aprūpes centrs atveda divus bērnu speciālistus: acu ārstu un fizikālas terapijas un rehabilitācijas medicīnas ārstu. Pieņemšana notiek visas diena garumā.

Mobilo veselības aprūpes centru uz Cēsīm palūdzis atbraukt sociālais dienests, jo trūkst speciālistu. Piemēram, tuvākais neirologs ir pieejams tikai Valmierā. Bet valsts apmaksāts acu ārsts pieņem tikai reizi mēnesī. Savukārt par maksu ne visas ģimenes var atļauties ārstēties.

LNT Ziņu filmēšanas laikā divi astoņus gadus veci bērni acu ārstu apmeklēja pirmo reizi mūžā. Ir arī bijis gadījums, kad vienā no mazpilsētām uz pieņemšanu atnācis trešklasnieks, kuram jau kārtoti dokumenti, lai sūtītu uz speciālo internātskolu.

Veselības veicināšanas koordinatore Diāna Niedra stāsta: “Viņš 3. klasē nemāk ne lasīt, nevar iemācīties neko. Un tad atklājās, ka bērns vienkārši neredz. Un daktere izrakstīja brilles, un viņš iet parastā skolā, normāli mācās. Un visu viņš var. Viņš jau bērns nezina, ka viņš var redzēt citādāk”.

Mobilais centrs pa Latviju vadā ārstus no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas. Vispieprasītākie ir okulists, neirologs, alergologs, gastroenterologs, lors, rehabilitologs.

Fizikālas terapijas un rehabilitācijas medicīnas ārste Zane Gaile atzīst: pilnīgi veseli bērni  mūsdienās ir retums.

Mobilā bērnu veselības aprūpes centra vienīgais finansēšanas avots ir ziedojumi. Šogad ārsti izbraukumā snieguši gandrīz 2500 konsultāciju. Bet piecu gadu laikā  – gandrīz 21 000. Izbraukumu grafiks jau līdz novembrim ir pilns.

Nākamā mobilā veselības aprūpes centra pietura ir Cesvaine, kur bērni gaida acu ārstu un alergologu. Savukārt pēc tam mašīna dosies uz Upīti un Rekovu, kur ir nepieciešams neirologs un alergologs.
1 komentārs