Trūcīgie dažkārt izjūt kaunu par to, ka viņiem jālūdz pārtikas pakas

Pievienot komentāru
Trūcīgie dažkārt izjūt kaunu par to, ka viņiem jālūdz pārtikas pakas
Foto: F64

Pārtikas pakas vistrūcīgākajiem un krīzē nonākušajiem Latvijas iedzīvotājiem ir bijis nepieciešamas mazāk nekā iepriekš plānots, un kam līdz šim iztērēts 2,1 miljons eiro. Trūcīgo personu skaita samazinājums gan nenozīmē, ka nu vairāk nekā desmit tūkstoši iedzīvotāju sākuši dzīvot krietni labāk. Viņi nonākuši mazturīgo statusā, bet tad attapušies – nu zaudējuši iespēju saņemt bezmaksas pārtikas pakas.

Līdz šim kopš programmas sākuma maijā Latvijas vistrūcīgākajiem iedzīvotājiem izsniegtas 190 000 pārtikas paku. Higiēnas un saimniecības preces, kas pienākas tikai ģimenēm ar bērniem, izdalītas 33 tūkstošus reižu.

Apkopēja Irīna vēlētos, lai šādus bezmaksas produktus izdalītu katru mēnesi, nevis divas pakas trīs mēnešu laikā vai četras pakas pusgadā. Izsalkumu tas remdējot vien pusotru nedēļu.

“Protams, ka kauns ir sajūtams, ka tu nāc tā kā ubags, nu es neesmu tā kā bomze. Tie bomži ložņā pa miskastēm, es taču neiešu ložņāt pa miskastēm. Ja, piemēram, mājās nekā nav ko ēst, ielien šitajā pakā, savāra tos pašus makaronus, ļoti garšīgi arī griķi un rīsi. Ļoti garšīgi,” viņa saka.

Eiropas Savienības sponsorētā pārtika un mazgājamie līdzekļi pienākas tikai vistrūcīgākajām personām, kuru ikmēneša ienākumi nepārsniedz 128 eiro un 6 centus. Līdzko ir kaut par vienu eiro centu vairāk, sākas maznodrošinātās personas statuss, un tad jau bezmaksas produktus nesaņemt. Latvijas Sarkanais Krusts novērojis – cilvēki to uztver sakāpināti.

“Emocijas ir dažādas, sākot no asarām, ka nevaram viņiem iedot, lai gan redzams, ka viņiem būtu nepieciešams 00:57-1:13 Ir bijušas, protams, konflikta situācijas, ir nācies saukt arī policiju, jo vīrietis bija diezgan agresīvs, ka mēs nevarējām viņam iedot. Ir bijuši cilvēki, kuri arī uz informatīvo telefonu zvana un tur bļauj un lamājas.
Paku izsniedzēji novērojuši – daži centušies viltot trūcīgās personas izziņas dokumentus, bet citiem nemaz tos produktus pašiem nevajag un sākt tirgot,” saka Latvijas Sarkanā Krusta koordinātore Gunita Ločmele.

Foto:

Tikmēr labdarības kustība Samieriešu apvienība par trūkumu uzskata vienotas datu bāzes neesamību. Esot nācies redzēt cilvēkus, kuri viltīgā veidā esot ieguvuši pat divas, tiešām oriģinālas trūcīgās personas izziņas, un tad jau divās dažādās paku izdales vietās var saņemt palīdzību dubultā.

Kā mazgāt veļu un kā mazgāt pat traukus efektīvi un taupīgi. Paku izdalītāji programmas ietvaros snieguši arī apmācības kursus trūcīgajiem iedzīvotājiem.

“Viņš nezina, kurā vietā šis pulveris ir jāieber, ka ir arī šķidrais mazgājamais līdzeklis un ko ar to darīt, ka tas nav domāts traukiem, bet gan veļai. Tāpat ka krāsaino veļu nevar mazgāt kopā ar balto veļu. Tās tiešām ir lietas, par kurām paši brīnāmies, kā cilvēki var to nezināt,” teic Kasperāne.

Līdztekus oficiālajām pārtikas pakām, Samarieši izdala trūcīgajām personām kādas vairumtirdzniecība bāzes atvestos  dārzeņus, kuriem būtu paredzēta izmešana. Brokoļi un tomāti ir mazliet iepuvuši, bet trūcīgās personas to izgriezīšot.

Kopumā gan visā valstī ir būtiski samazinājies trūcīgo personu skaits, kuriem nepieciešamas Eiropas Savienības bezmaksas pārtikas pakas un higiēnas preces. Radies finansiāls ietaupījums 30% apmērā, tāpēc Labklājības ministrija nākamā gada pārtikas pakās varēs ne tikai palielināt jau esošo produktu svaru.

“Pakas saturs būs papildināts ar trīs veida produktiem – sausā kartupeļu biezputra, sautētās cūkgaļas konservi un olu pulveris, kas līdz šim vispār nebija,” saka LM trūcīgo fona vecākā eksperte Zane Kaljo.

Skaties video!