Triju Zvaigžņu ordeņa komandiere – ārste Renāte Pupele

Pievienot komentāru

Par Triju Zvaigžņu ordeņa komandieri iecelta ārste Renāte Pupele. Viņu šim augstajam apbalvojumam izvirzīja viņas vadībā izveidotais vienotais Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD), kam šogad paliek 10 gadu.

45 gadus Renāte Pupele nostrādājusi valsts darbā. Bet tagad, atrodoties pelnītā atpūtā, uz pilnu slodzi pilda vecmammas pienākumus.

“Un tad es domāju, ka es varētu atmaksāt to, ko es savai ģimenei esmu šo gadu laikā atņēmusi. Vairāk veltīt laiku ģimenei, audzināt mazbērnu, palīdzēt vīram vairāk. Tas ir man pavisam jauns dzīves posms, bet es to izbaudu,” saka Pupele.

Par to, ka kļūs par ārsti, zinājusi jau sešu gadu vecumā.

“Tepat Sējas ielā mēs vasarā pie vecmāmiņas dzīvojāmies, un bija tādi grāvji gar dzelzceļa malu, kur bija ļoti daudz vardes un kurkuļi. Un tad es vienmēr gāju tur – lasīju ar brāli kopā, mēs likām burkās un skatījāmies, kā attīstās vardes,” atminas Pupele.

Skola, institūts, un tad ar vīru plecu pie pleca ārsta darbs Mazsalacas ambulancē. Kuru ar laiku dakterei Pupelei arī uzticēja vadīt. Pēc tam sekoja Rīgas Veselības aprūpes nodaļa, Slimokase, no kuras ejot prom uz ministriju, Renāte Pupele saņēma darbinieku izveidoto biezo grāmatu.

Šajā grāmatā, kā arī Imanta Ziedoņa uzdāvinātajās 1994. gada “Epifānijās” tiek meklētas atbildes grūtajos brīžos. Bijusī Imanta Ziedoņa Dižkoku atbrīvošanas grupas dalībniece ir pārliecināta, – cīņa vēl nav galā.

“”Ministrs viens” ar savām domām. “Ministrs divi” ar savam domām. Un kas no tā iznāk? Veselības aprūpes koncepcija. Kas joprojām ir tāda pati,” norāda Pupele.

Viņa nonākusi pie secinājuma, ka visa viņas karjera viedi tika virzīta uz to, lai izveidotu vienoto NMPD. Toreiz pretestība esot bijusi liela, esot nācies personīgi izbraukāt visas pašvaldības. Lai gan mediķu darba apstākļi tolaik bija šausmīgi.

“Mēs braucām uz laukiem. Iekāpjam mašīnā, stāv butaforisks aparāts, cilvēki baidās ar viņu strādāt. Tāda bija tā situācija,” atminas Pupele.

Strādājot “ātrajos”, Renātei Pupelei nācies arī organizēt mediķu darbu ārkārtas situācijās – gan Saeimas grautiņu laikā, gan pēc Zolitūdes traģēdijas, arī dziesmu svētkos, kad masveidā sāka ģībt skolēni. Bet vispār dziesmu svētkos “neatliekamajiem” patīkot strādāt.

“Dziesmu svētki man ir īpaši tāpēc, ka tā ir ļoti laba sajūta – būt dziesmu svētkos kopā ar tiem dalībniekiem, un viņi tādu atmosfēru tur rada, to piedzīvot! Un tāpēc uz dziesmu svētkiem NMPD darbinieki visi grib, raujas uz turieni, jo tā ir īpaša atmosfēra. Lai arī ir daudz darba, jo sevišķi, ja ir karsts laiks vai lietus,” atklāj Pupele.

Tomēr par Triju zvaigžņu ordeņa piešķiršanu daktere ļoti pārsteigta. Jo vienotā dienesta izveidi uzskata par komandas, nevis savu personisko nopelnu, viņa saka: “Es kaut kā nevaru personificēt šo apbalvojumu tieši ar sevi. Man liekas, tas ir ļoti augsts novērtējums tieši neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam. Man liekas, kad arī tie, kas piešķīra šo apbalvojumu, novērtē tieši dienestu, ka vienu no tādiem faktiski pamatakmeņiem veselības aprūpes sistēmā un arī valsts aizsardzības sistēmā.”

Lasi vēl Prezidents Rīgas pilī pasniedz augstākos Latvijas valsts apbalvojumus