Traumatoloģijas slimnīcā veikta Latvijā unikāla mugurkaula operācija

1 komentārs

Traumatoloģijas slimnīcā veikta Latvijā unikāla mugurkaula operācija, kurā izmantota īpaši saudzīga metode, kas pacientam ļauj ātrāk atlabt un samazina smagu komplikāciju riskus atveseļošanās laikā, vēsta TV3 Ziņas.

Traumatoloģijas slimnīcā ik gadu veic simtiem mugurkaula operāciju. Tās ierasti ir sarežģītas un uz pacienta ķermeņa atstāj brūces, jo ķirurgiem nepieciešams veikt iegriezumus, lai bojājumus mugurkaulā atklātu.

“Varat iedomāties, tas ir apmēram 20 centimetru liels grieziens. Ļoti liela trauma mīkstajiem audiem, muskuļiem, kas praktiski tiek atslāņoti no mugurkaula. Un pēc tādas operācijas viņi vairs nekad nevarēs atgūt savu maksimālo funkciju,”stāsta Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas mugurkaula ķirurgs Aleksejs Repņikovs.

Smagā operācija vienīgais risinājums nesen bija arī kādam 38 gadus vecam vīrietim, kurš, krītot no motocikla, guva smagas traumas mugurkaula skriemeļiem krūšu un kakla daļā. Lai vīrietim palīdzētu, bija nepieciešamas divas operācijas.

Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas mugurkaula ķirurgs Aleksejs Repņikovs

“Pirmajā etapā bija krūšu skriemeļu stabilizācija perkutāni, kas nozīmē, ka skrūves tika implantētas caur maziem griezieniem. (..) Un otrajā etapā tika veikta kakla nostiprināšana caur nelielu griezienu, tika ievadīta neliela modelēta skrūve.”

Šāda mazinvazīvā jeb īpaši saudzīgā mugurkaula operācijas metode Latvijā vēl ir jauna, un traumatoloģijas slimnīcā tā veikta pirmo reizi. Operācijas bijusi izaicinājums arī ķirurgiem.

Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas mugurkaula ķirurgs Aleksejs Repņikovs

“Mēs principā visu darām ar rentgenkontroli. To skrūvi ievadīt…, jūs varat iedomāties, kāda puskvadrātmetra liels laukums, no vienas puses muguras smadzenes, no otras nervu saknīte, un tev vajag ievadīt ļoti precīzi, lai netraumēt tās nervu struktūras. (..) Kas attiecas uz operāciju, ir daudz mazāka trauma mīkstajiem audiem, ievērojami samazinās asins zudums.”

Taču lielākais ieguvums pacientiem ir tas, ka saudzīgā operēšanas metode ļauj daudz ātrāk sadziedēt brūces. Ja pirms tam pēc līdzīgām mugurkaula operācijām pacientam slimnīcā bija jāpavada pat vairāki mēneši, tagad viņš mājās var doties jau pēc dažām nedēļām.

Un konkrētais pacients jau nedēļas laikā varēja piecelties un paiet bez atbalsta palīgierīcēm, kas pie tādiem lūzumiem ir ļoti labs rezultāts.

Vīrietim gan vēl būs nepieciešams rehabilitācija. Nākotnē Traumatoloģijas slimnīca šādu mugurkaula operēšanas metodi plāno izmantot arvien biežāk.

1 komentārs