Trampa bilance: ASV un ES “tirdzniecības kari” nenāktu par labu Latvijai

0 Komentāru

Vērtējot ASV prezidenta Donalda Trampa četrgades bilanci tirdzniecības jomā, skaidrs, ka ASV un Eiropas Savienības  (ES) “tirdzniecības kari” Latvijai nenāktu par labu, vēsta TV3 Ziņas.

Šķiet, visneērtākā, neparocīgākā lieta Latvijas attiecībās ar ASV, Donalda Trampa gados ir bijis tas, ka Tramps neieredz ES. To Tramps teicis daudzkārt, nekad nav slēpis. Lūk, viens no pēdējiem šādiem paziņojumiem šā gada vasarā.

ASV prezidents Donalds Tramps (2020.gada jūlijs)

“Mēs esam milzu konkurences cīņā. Arī ar Eiropu, kura nekad nav pret mums labi izturējusies. ES tika izveidota ar mērķi ekonomiski apspēlēt Savienotās valstīs. Un tā tas arī notiek! Es to zinu. Viņi zina, ka es to zinu. Bet citi prezidenti pirms manis to vispār nesaprata!”

Tramps uzskata, ka, citēju: “ES ir sliktāka par Ķīnu, tikai izmērā mazāka.” Viņš Eiropu uztver kā instrumentu Vācijas rokās, lai pelnītu uz amerikāņu rēķina. Tā ir patiešām liela atšķirība no iepriekšējiem ASV līderiem, kuri Eiropu redzēja jā, reizumis – arī kā biznesa konkurentu, bet galvenokārt – kā demokrātijas un miera projektu.

Tāpēc, raugoties no Rīgas skatupunkta, pēdējos četros gados noteikti vajadzēja būt bažām par to, vai Tramps Amerikas militāros sabiedrotos nespiedīs iekšēji kaitēt ES, it īpaši pēc tam, kad Trampa administrācija sāka tā saucamos tirdzniecības karus gan ar Ķīnu, gan Eiropu.

Tieši par ASV-Latvijas tirdzniecību runājot.. Tā ir svarīga vairākām nozarēm, taču nekādā veidā neveido Latvijas ārējās tirdzniecības mugurkaulu.

Ar 1,8% Latvijas ārējā tirdzniecībā, amerikāņi ir tālu pat no Latvijas būtiskāko ekonomisko partneru TOP desmitnieka.

Taču ES un ASV ekonomiskie sakari ir milzīgi un Latvijas interesēs noteikti nebūtu dziļš konflikts ASV – ES attiecībās par tirdzniecības jautājumiem.

Dažubrīd pēdējos četros gados šķita, ka nupat ies vaļā. Trampa īpaši melnajā sarakstā nokļuva, piemēram, Eiropas konkurences lietu komisāre Margarēte Vestagere, kura dalīja sodus amerikāņu tehnoloģiju gigantiem par konkurences kropļošanu ES.

ASV prezidents Donalds Tramps (2019. gada jūnijs)

“Viņiem tur ir tā sieviete Eiropā… Es pat viņu vārdā nesaukšu. Viņa ienīst Savienotās Valstis, iespējams, vairāk nekā jebkurš, ko esmu saticis.”

Šo visu klausoties kļūst skaidrs, ka jebkura Briseles amatpersona pēc definīcijas ir Donalda Trampa melnajā sarakstā. Tāpēc TV3 Ziņas nevarēja neuzdot jautājumu jaunajam ES tirdzniecības komisāram Valdim Dombrovskim, kurš par šiem jautājumiem tagad būs galvenais sarunvedējs no Briseles puses.

ES tirdzniecības komisārs Valdis Dombrovskis

“Jāsaka, ka tirdzniecības konflikti ir bijuši arī pagātnē. Tirdzniecības konflikti tas pats par sevi nav nekas jauns. Jautājums, kādā veidā tie tiek risināti. Pašreiz – pat neraugoties uz to, ka prezidents Tramps ir nācis klajā ar dažādiem paziņojumiem attiecībā uz NATO, tomēr kopumā šī sadarbība drošības jomā saglabājas ļoti cieša, pat neraugoties uz tirdzniecības konfliktiem. Principā, tās tēmas izdodas paturēt kā divas dažādas tēmas. Bet nu, protams, ir arī svarīgi, lai šie tirdzniecības konflikti tiktu konstruktīvi risināti.”

ES – ASV tirdzniecības strīdi būs smags temats nākamajos četros gados neatkarīgi no tā, kurš būs prezidents. Latvijai var nākties ļoti uzmanīgi laipot.

Lasi vēl: Trampa bilance: ASV būtiski ietekmējusi banku nozari Latvijā

0 Komentāru