Tracis Inčukalnā: kokapstrādes uzņēmuma radītie trokšņi un dūmi dzen izmisumā vietējos

Pievienot komentāru
Tracis Inčukalnā: kokapstrādes uzņēmuma radītie trokšņi un dūmi dzen izmisumā vietējos
Foto: LETA

Cilvēki bieži meklē sev mājvietas tuvāk darbam, lai nav jātērē laiks ceļā. Taču – ja jūsu māja ir blakus svešam darbam un jūs traucē saimniekošanas radītās skaņas un citi aspekti, jau vairākkārt pierādījies, ka iespējas kaut ko risināt ir diezgan mazas.

Viktors Inčukalna novada Griķos dzīvo jau astoņus gadus. Māja, kurā ir viņa dzīvoklis, atrodas tuvu kokapstrādes uzņēmumam. Un te tad arī sākas Viktora un viņa kaimiņu problēmas. Viktors, kad nav varējis sarunāt neko ar uzņēmuma īpašnieku, vērsies pie Inčukalna novada vides aktīvistiem, un viņi – vērsušies vides dienestā.

Būvvaldē pēc tam ieteiks saukt ekspertu. No sazin kurienes. Nav jau tā, ka iestādes neko nav darījušas. Vides dienestā mums šodien teica, – iesniegums esot saņemts 20. jūlijā, pārbaudes laikā secināts, ka tiek dedzināts koks, kas ir atļauts. Melni dūmi no skursteņa neesot nākuši. Jautājam – ko nozīmē melnu dūmu nākšana no skursteņa, kā to novērojām šodien – saņēmām atbildi, ka tādā gadījumā tiek dedzināta plastmasa. To pieļauj arī mājas iedzīvotāji.

Ko uzņēmumā strādājošie liek krāsnīs – to zina viņi paši, vienu reizi tas var būt koks, citu reizi – plastika. Sargu blakus nenoliksi. Cilvēki žēlojas arī par troksni. Ražotne strādā ne tikai dienās, bet arī naktīs. Sākot zvanīt dienestiem un inspekcijām, atklājies arī, ka uzņēmums šo to uzbūvējis ne tā kā vajadzētu.

Pēc šāda atklājuma Būvvalde esot uzlikusi visnotaļ maigu sodu, un šobrīd uzņēmums kārtojot dokumentus, lai viss būtu korekti. Pašā uzņēmuma teritorijā mūs no sākuma nelaida, un nekādus paskaidrojumus situācijai vismaz šodien nesolīja, bet vēlāk viss izvērtās spraigā diskusijā dzīvojamās mājas pagalmā. Gan par dūmiem, gan par troksni. Viktors gan saka, – troksnis iepriekš bijis skaļāks, nekā ir patlaban, un par to paldies. Talkā tika ņemti arī papīri – trokšņa mērījumi, kas esot pieļaujamā līmenī. Un pāri visam pieņēmums – ka uzņēmumu tīši grib nogremdēt.

Neatbildēti palika vien daži jautājumi – kuros brīžos no skursteņa nāk melni un kad – balti dūmi un kā pa ceļu, pa kuru var braukt tikai 18 tonnas smagas mašīnas, līdz zāģētavai tiek baļķvedēji. Vietējā būvvaldē šodien durvis bija ciet, taču skaidrs, ka šādu situāciju risināšanā nepieciešama normāla diskusija starp visām pusēm, jo diez vai strādāšana un dzīvošana blakus ir utopija – situāciju noteikti var atrisināt tā, lai vieni mierīgi gulētu, bet citi – pelnītu naudu, maksātu algas un nodokļus.

Video