Topošais Rīgas atkritumu monopols varētu nonākt ar Šķēli saistītu uzņēmumu rokās

23 komentāri

Rīdzinieki par atkritumu izvešanu, visticamāk, maksās būtiski vairāk, tas izriet no Latvijā līdz šim lielākā publiskās-privātas partnerības konkursa, ko neuzkrītoši organizē pašvaldības uzņēmums “Getliņi EKO”.

Atkritumu izvešana nākamos 20 gadus galvaspilsētā būs monopolizēta, un to kritizē Konkurences padome. Savukārt Rīgas domes opozīcija pauž aizdomas, ka ienesīgais rūpals varētu nonākt ar tā dēvēto oligarhu Andri Šķēli saistītu uzņēmumu rokās.

Publiskās un privātās partnerības konkurss, ko pērn izsludināja pašvaldības SIA “Getliņi eko”, ir grandiozs. Tā ietvaros tiek meklēts privātais partneris, kurš kopā ar Rīgas domi nākamos 20 gadus iegūs ekskluzīvas tiesības vākt un šķirot galvaspilsētā atkritumus.

Paredzētā līgumcena jeb uz koncesijas līguma pamata dibinātās akciju sabiedrības ienākumi plānoti 687 miljoni eiro, kas, salīdzinājumam, trīs reizes pārsniedz pasažieru vilcienu iepirkuma summu. Tomēr atšķirībā no vilcieniem atkritumu iepirkums notiek lielā klusumā, bez nevienas sūdzības. Tas skaidrojams ar to, ka pieteikumu spējuši iesniegt tikai divi pretendenti – pilnsabiedrība “CREB Rīga”, ko veido Latvijas lielākais atkritumu apsaimniekotājs “Clean R” un uzņēmums “Eco Baltija”, kā arī uzņēmumu apvienība “Pilsētvides serviss un Lautus”. Rīgas domes pozīcija uzskata, ka konkursa procedūra un nolikums ir veidoti tā, lai līdz minimumam samazinātu konkurenci.

Jānis Ozols
JKP Rīgas domes frakcijas vadītājs

Mēs varam teikt, ka Latvija ir maziņa un Rīga vēl mazāka, un līdz ar to nav daudz iespējamu pretendentu. Tomēr šāds process notiek reti, un to varēja izsludināt starptautiskā kārtībā ar garu pieteikšanās termiņu. Šobrīd tas ir bijis pusotrs mēnesis. Šajā laikā nopietni ārzemju investori nevar atnākt šajā saimniecībā. Rada šaubas šāds process.

Pretendentu iesniegtie atkritumu izvešanas tarifi ir ļoti līdzīgi. “CREB Rīga” tas pārsniedz 20 eiro par kubikmetru, bet otram pretendentam – 21 eiro. Tas ir divas reizēs vairāk nekā šobrīd “CREB Rīga” maksā iedzīvotāji, kuru mājas apsaimnieko “Rīgas namu pārvaldnieks”. Līdz ar to jau drīzumā var prognozēt būtisku tarifu kāpumu, jo līgums ar monopolistu būs jāslēdz visiem Rīgas iedzīvotājiem un uzņēmumiem neatkarīgi no tā, cik par atkritumiem tiek maksāts šobrīd. Pret brīvā tirgus principu likvidēšanu atkritumu jomā iestājas Konkurences padome.

Skaidrīte Ābrama
Konkurences padomes vadītāja

Pašvaldība nav ieklausījusies, ka nevajadzētu šādu “zelta olu” rīdziniekiem pasniegt, kas neapšaubāmi ir ļoti dārgs projekts. Rīdziniekiem būs jārēķinās, ka prasības ir milzīgas un idejas ir grandiozas, un tas noteikti maksās milzīgas naudas pašiem rīdziniekiem.

Rīgas dome nepieciešamību veidot monopolu pamato ar vides mērķiem, ko Rīgai izvirza Eiropas Savienības direktīvas. Lai panāktu lielāku atkritumu šķirošanu, esot nepieciešamas ievērojamas investīcijas infrastruktūrā. Kopuzņēmumam, kurā privātajam partnerim būs 90%, bet pašvaldībai 10% , būs jāpērk jauns autoparks, jāuzstāda 2500 atkritumu šķirošanas punkti Rīgā.

Rīgas domes Vides pārvaldes vadītāja Evija Piņķe norāda: “Tas arī iet roku rokā ar vispārējo principu, ka piesārņotājs maksā. Mērķis ir panākt, ka par nešķirotiem atkritumiem būtu jāmaksā vairāk, lai to jūt arī atkritumu radītājs. Savukārt dot iespēju ērti un iespējami tuvu dzīvesvietai nodot atkritumus dalītā veidā, par kuriem nav jāmaksā, ja šķirošana nav veikta pareizi.”

Vai par atkritumu apsaimniekošanu netiks pārmaksāts, Rīgas domes atbildīgā ierēdne nezināja teikt, atzīstot, ka konkursa pretendenti ārzemēs nav meklēti, jo nav bijis laika, jo monopolists noteikti jāizveido šogad. Neko par dārgo konkursu nezināja teikt mēra vietas izpildītājs Oļegs Burovs (GKR).

Oļegs Burovs
Rīgas domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs (GKR)

Ņemot vērā, ka es esmu nesen kapitāldaļas turētājs “Getliņos”, šis jautājums man nav izrunāts ar kapitālsabiedrības valdi.

Zīmīgi, ka konkurenti uz Rīgas atkritumu savākšanas monopolu – “Clean R” un “Pilsētvides serviss” – savulaik atradās vienā koncernā, līdz Konkurences padome lika biznesu sadalīt. Par kopīgo vēsturi joprojām atgādina “Clean R” autobāze, kur uz atkritumu savācējiem redzamas konkurentu bijušā nosaukuma “Vides pakalpojumu grupa” emblēmas.

Tomēr opozīcija vērš uzmanību, ka abu pretendentu sazarotajā īpašnieku struktūrā var pamanīt ko kopīgu – ar ekspremjeru Andri Šķēli saistītu cilvēku vārdus. Tas radot bažas, vai Rīgas domes bijusī vadība ir vienojusies ar oligarhu par atkritumu biznesa atdošanu.

“Jā, tur ļoti viss saistās ar Andri Šķēli – ar viņa apkārtni, ar viņa darījuma partneriem, viss tā ir cieši caurvijies. Var sagadīties, bet atgriežamies pie procedūras, – ja šāda sagadīšanās notiktu kārtīgas procedūras rezultātā, tad tā var būt, bet šobrīd viss raisa šaubas par šī darījuma tīrību,” pauž Ozols.

“Pilsētvides servisa” patiesā labuma guvēju vidū var redzēt Šķēles biznesa partneri Rīgas brīvostā Ivaru Milleru, kuram piederošā uzņēmuma “PIC LV” padomē ir Šķēles znots Edgars Dupats. Savukārt “Lautus” pieder ar Šķēli saistītajam maksātnespējas administratoram Armandam Strodam. Tikmēr “Clean R” īpašnieka “TAK investīcijas” padomē darbojas “digitālgeitā” apsūdzētais Harijs Krongorns, kas tiek saukts par Šķēles galveno uzticības personu.

Guntars Kokorevičs
“Clean R” īpašnieks

Harijs Krongorns ir ļoti sens mans draugs, tiešām ļoti sens mans draugs, un viņa finanšu domāšanas smadzeņu amplitūda ir tik plaša, ka, – ja jums, TV3, vai jebkuram citam uzņēmumam būtu iespēja tādu speciālistu piesaistītu, jūs to noteikti izmantotu. Tā ka, jā, jūs tagad gribat man uzdot jautājumu, vai tur ir saistība ar Andri Šķēli, saistības tur nav.

Politikas kuluāros runā, ka par Rīgas atkritumu monopolistu kļūs tieši Kokoreviča pārstāvētā uzņēmumu apvienība “CREB Rīga”. Rīgas domes privātais partneris tiks paziņots tuvākajā laikā.  Patraucēt plānam par monopola izveidi šobrīd var tikai Konkurences padome, kura pēc uzvarētāja pasludināšanas grasās izvērtēt vērienīgās atkritumu reformas likumību.

23 komentāri