Top unikāls projekts: rokdarbnieces gatavo līdz šim lielāko trīsdimensionālo mākslas objektu Latvijā

0 Komentāru

Latvijā rokdarbnieču netrūkst, un tagad viņām radusies reta iespēja – piedalīties unikāla mākslas objekta tapšanā. Šādu akciju ir izsludinājusi Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāle sadarbībā ar matemātiķi un mākslinieci Dainu Taimiņu no ASV. Un rokdarbnieces tiek aicinātas tamborēt hiperboliskās plaknes, lai izveidotu Latvijā līdz šim lielāko trīsdimensionālo mākslas objektu.

Rokdarbnieču skatījumā, uztamborēt hiperbolisko plakni jeb tā saukto kruzuli esot vienkāršāks par vienkāršu.

“Ir jāprot tieši tik daudz, kā veidot tamborējumu ar apmetumu, jo tad tas ātrāk iet uz priekšu. Un tas princips ir tāds, ka pēc kaut kāda noteikta soļa ir jāpieaudzē vienu stabiņu klāt. Tas, piemēram, ir es iztamborēju trīs stabiņus, un tad tajā trešajā es ietamborēju iekšā vēl vienu,” teic tamborētāja Dita Birkenšteina.

Stabiņa pielikšanas solis ir gaumes jautājums. Jo biežāk pieliek, jo brašākas sanāk krokas. Figūras stingrībai arī ir ieteicams ņemt nedaudz plānāku tamboradatu, nekā to vajadzētu pēc diega biezuma. Turklāt darbu var veikt ne tikai pa apli, bet arī tamborējot uz priekšu atpakaļ.

Matemātiķe un māksliniece –  ASV Kornella Universitātes asociētā profesore Daina Taimiņa – visā pasaulē ir slavena ar to, ka sāka izmantot rokdarbus matemātika apguvē, lai izskaidrotu dabā sastopamas ģeometriskas formas. Pašreizējās akcijas ietvaros gan viņa piekodinājusi, ka paraugiem ir jābūt vienkrāsainiem un no viena materiāla. Visādi citādi rokdarbnieces esot brīvas savā fantāzijā kruzuļu izveidē.

“Aktivitāte ir ļoti liela. Mūsu projekta vadītājai Elīnai Sproģei telefons zvana nemitīgi. Un mēs nemitīgi arī saņemam e-pasta sūtījumus un dažāda cita veida ziņas, un interese tiešām ir ļoti liela. Mēs pašas esam pat pārsteigtas. Cik ātri tas notika,” norāda Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles pārstāve Jana Pakalna.

Mākslinieki aicina tamborēšanas kustības dalībniekus pievērsties otrreizēji izmantojamiem materiāliem. Piemēram, var izmantot vecu ierakstu lenti. No audiokasetēm plakne sanāk plānāka, no videokasetēm – biezāka. Lielisks izejmateriāls esot celofāna maisiņi un vecs apģērbs.

Interesanti, ka projektā labprāt piedalās ne tikai Latvijas, bet arī citu valstu iedzīvotāji. Piemēram, kāda paka ir atnākusi Austrijas, no Vīnes, un kāda sieviete ir uztamborējusi interesantus paraugus. Pašlaik akcijā jau ir iesaistījušies vairāki simti cilvēku. Īpaši aktīvas esot dāmas reģionos.

“Jo vairāk šie te paraudziņi tiks uztamborēti, jo labāk. Ierobežojuma nekāda nav. Mēs varam droši to kopējo objektu veidot, cik vien liels sanāks,” saka Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles pārstāve Jana Pakalna.

Vienotais instalācijas objekts maijā tiks izveidots Rīgā. Tiek cerēts, ka tas kļūs par vēl nebijušo matemātisko brīnumu, kas Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles laikā būšot apskatāms līdz oktobra vidum.

0 Komentāru