Komentāri

Eiorpas tautu iemīļotākās dziesmas – vienā grāmatā. Pirmo reizi vēsturē top Eiropas lielā dziesmu grāmata ar 168 savienības dalībvalstu populārākajām dziesmām. Tā ir sabiedriska iniciatīva bez politiķu dalības, tāpēc dziesmas var izvēlēties paši iedzīvotāji.

Ideja izveidot Eiropas valstu dziesmu grāmatu radās diviem dāņiem pirms desmit gadiem. Pamatideja – dalīties ar skaistākajām un zīmīgākajām katras valsts dziesmām, lai tautas iepazītu viena otru tuvāk un bagātinātos un mazāk ieslīgtu politiskos ķīviņos. Patlaban ideja nonākusi līdz realizācijai un šogad visu 28 dalībvalstu iedzīvotāji varēs nobalsot par savām iecienītākajām melodijām. Latvijā balsojums notiek patlaban – līdz marta beigām.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Iedzīvotāji aicināti balsot par dziesmām katrā no 6 kategorijām – bērnu dziesma, dziesma par ticību, dziesma par mīlestību, tautas dziesma, dziesma par brīvību un mieru un dziesma par gadalaikiem.

Vairums no iepriekš nosauktajiem skaņdarbiem arī ir iekļuvuši kādā no kategorijām. Patlaban pārliecinošā vadībā izvirzījusies bērnu dziesma Aijā žūžu lāča bērni, tautas dziesma Pie dieviņa gari galdi kategorijā – dziesma par ticību, Saule pērkons Daugava – kā skaņdarbs par brīvību un mieru un Pūt vējiņi kā skaistākā tautas dziesma.

Savukārt sadaļā par dabu un gadalaikiem līdzīgas pozīcijas ieņem Ulda Stabulnieka Tik un tā un Tumša nakte zaļa zāle. Tāpat līdzvērtīga sacensība notiek starp mīlas dziesmām Viņi dejoja vienu vasaru, dvēseles dziesma un jaunāko skaņdarbu, kas piedalās balsojumā – Renāra Kaupera izpildīto Mazā bilžu rāmītī. Katrā kategorijā kopumā sacenšas 10 dziesmas, bet ja neviena balsotāju neapmierina, var ierakstīt arī savu variantu.

Visu valstu uzvarētājdziesmas, ko apkopos grāmatā, plānots arī tulkot angļu valodā, lai tādējādi veicinātu dziesmu izplatību un izpratni par to saturisko jēgu dažādu tautu starpā.

Balsojums par sešām Latvijas dziesmām turpināsies vēl līdz 29.martam, un to var veikt Eiropas dziesmu grāmatas mājaslapā eu-songbook.org. Visu Eiropas valstu dziesmu grāmata iznāks nākamgad 9.maijā – Eiropas dienā.

Video

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl