Top piemineklis brīvas Latvijas aizstāvim Gunāram Astram

1 komentārs

Viena no Latvijas spilgtākajiem brīvības cīnītājiem – Gunāra Astras – 90 gadu jubilejā pie ēkas, kurā viņu nepatiesi tiesāja, šoruden iecerēts izveidot atceres vietu – pieminekli, vēsta TV3 ziņu raidījums “900 sekundes”.

Tēlnieks Gļebs Panteļejevs

“Es, pirmkārt, gribēju savienot divas lietas. Dokumentālismu, tas izpaužas šajā uzšuvē, jo nometnē viņam bija uzšūts uzvārds…”

Tēlnieks rāda pirms dažām dienām atlieto bronzas tēlu un skaidro viņa ieceres būtību. Par pamatu mākslinieks ir ņēmis Gunāra Astras sievas aizvadītā gadsimta astoņdesmito gadu nogalē paklusām uzņemtu foto. Tas bildēts, kad Astra pēc atgriešanas no izsūtījuma joprojām tika turēts stūra mājā.

Gļebs Panteļējevs attēlā saskatīja Gunāra Astras būtību kā krustu. Attiecīgajā bildē ir viss – seja, acis un tiekšanās un ir arī rokas, kas simbolizē rīcību.

Tēlnieks Gļebs Panteļejevs

“Šo fotogrāfiju sadalīju divās daļās. Vertikālo daļu, portretu, kas simbolizē garu. Tieši garu, ideju, to mentālo jaudu un rokas, rokas kā darba alegoriju. Divas daļas, vertikāli garīgā un mūsu zemes darbi, ko mēs katrs uz zemes veicam.”

Topošo pieminekli apskatīt atnācis arī Gunāra Astras brālis Leons Astra. Viņš atzīst, ka brālis nebija noskaņots uz ārišķībām.

Leons uzsver, ka viņa brālis, protams, neaizrāvās ar pašslavinošām idejām un par pieminekli sev pat neiedomājās. Gunārs Astra tika tiesāts par to, ka ticēja brīvai Latvijai. Topošais piemiņas tēls atgādinās ne tikai par Gunāru Astru, bet par to par ko viņš pastāvēja.

Gunāra Astras brālis Leons Astra

“Viņa mūža, viņa garīgās darbības kvintesence, piepildījums. Tas ir viņa darbības piepildījums. Es domāju, ļoti simboliski.”

Gunāra Astras piemiņas vietu iecerēts ierīkot oktobra nogalē, kad viņam apritētu. Tā atradīsies pie bijušās LPSR augstākās tiesas ēkas, kas tagad ir Rīgas apgabaltiesas mītne.

1 komentārs