Top jauns diasporas likums, kas praktiski palīdzēšot reemigrantiem

10 komentāri

Ārlietu ministrijā (ĀM), kas uz ārzemēm emigrējušo tautiešu motivēšanu atgriezties atpakaļ Latvijā nosaukusi par vienu no savām prioritātēm, top jauns likums par diasporu. Tas paredzēšot arī praktisku palīdzību reemigrantiem.

Likuma saturu ĀM izstrādās kopā ar Latvijas Universitātes migrācijas pētniekiem, kuri iepriekš aptaujās uzzinājuši, kādu atbalstu no valsts sagaida potenciālie reemigranti. Likuma pirmās aprises varētu tapt pēc trim mēnešiem, un tad arī būs zināms, kurām valsts un pašvaldību iestādēm kā obligāta prasība būs pienākums palīdzēt no ārzemēm atbraukušajiem tautiešiem sākt dzīvi Latvijā. Vēl pāragri spriest, vai pašvaldībām šīs prasības būs jāpilda no sava budžeta vai arī naudu iedalīs valsts.

“Nereti ir ļoti praktiski jautājumi, kā iegūt mājokli, kā tiešām pieteikties rindā uz bērnudārzu, jo tas saistīts ar dzīvesvietas deklarēšanu. Kādā veidā labāk risināt jautājumu ar mantu pārcelšanu, jo atsevišķas pašvaldības ir sniegušas palīdzību pat tādos jautājumos. Apkopojot šādus jautājumus, ietvert sistēmisku risinājumu likumā,” skaidro ĀM parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica (“Vienotība”).

Savukārt darba devējiem kā obligāta prasība varētu parādīties pienākums sludinājumos pie vakancēm norādīt atalgojumu. Tautiešiem ārzemēs tas palīdzētu saprast, vai maz vērts pieteikties darbam Latvijā.

Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) intervijā LNT rīta raidījumam “900 sekundes” apliecināja, ka reemigranti var diezgan būtiski risināt Latvijas darba devēju trūkstošā darba spēka problēmu.

“Iespējams, mums ir kopīgi jārada vietne, kurā ir skaidra informācija sadarbībā ar uzņēmējiem, kuras ir tās darbavietas, kuras ir darba iespējas, jo atgriešanās būs 90% saistīta ar darba iespējām, ar atalgojuma iespējām,” sacīja Kučinskis.

Eiropas Latviešu apvienības aptauja gan rāda, ka potenciāli vislielākā reemigrantu grupa tuvākajos gados būtu seniori ar ārzemēs nopelnītām pensijām. 89% aptaujāto to gan nedarīšot, kamēr Latvija nebeigs ar nodokli aplikt ārvalstu pensijas. Šobrīd tikai no ASV, Kanādā, Ukrainā un Krievijā nopelnītajām pensijām Latvijā nenovelk ienākumu nodokli. Saeimas Pilsonības un migrācijas lietu komisija šonedēļ vienojās, ka situācija ir jāmaina.

Priekšlikums būs Latvijā sākt piemērot ienākumu nodokli ārvalstu pensijām no tāda neapliekamā minimuma apmēra, kāds tas bija reemigranta mītnes zemē ārzemēs pensionēšanās brīdī. Gaidāma gan liela politiskā cīņa ar Finanšu ministriju, lai pierādītu, ka tas nenozīmēšot zaudējumus valsts budžetā. Puse no reemigrējušiem tautiešiem saņem pensijas intervālā no 800 līdz 1600 eiro.

“Ja pieņemam, ka Eiropas valstīs šis neapliekamais minimums svārstās starp 600 un 800 eiro, tad tas atstāj pietiekami lielu maržu, no kuras mūsu iedzīvotāju ienākumu nodokļa ieņēmums bagātinātu un dotu ieguldījumu pašvaldību spējā nodrošināt pakalpojumus, gan kopumā celt dzīves līmeni,” saka Eiropas Latviešu apvienības vicepriekšsēde Elīna Pinto.

Eiropas Latviešu apvienība uzskata, ka labums Latvijas ekonomikai no pensionāru iztērētās naudas būšot lielāks nekā ārzemēs nopelnīto pensiju aplikšana ar nodokli. Turklāt pirktspēja tad tiktu celta Latvijas novados, no kuriem emigrācija bijusi aktīvākā. Apvienība arī šonedēļ cenšas gūt Saeimas deputātu atbalstu, lai ārzemēs dzīvojošajiem tautiešiem ļautu deklarēt divas adreses – vienu Latvijā, otru ārvalstīs.

TOP komentāri

 • Skeptiķe
  +9 +9 0

  Skeptiķe

  Labāk domājiet kā motivēt palikt dzīvot Latvijā vēl neaizbraukušos.
 • Ārprāts
  0 0 0

  Ārprāts

  Kamēr latvijā rēķinās plusus un cik naudas iegūs no katra ārzemēs strādājošā ja viņš atgriezīsies tikmēr neviens nebrauks atpakaļ labāk būtu devuši nodokļu atvieglojumus tiem uzņēmumiem kuri pieņem darbā latviešus kas atgriežas, maziniet nodokļus vismaz līdz eiropas līmenim. paaugstinot minimālās algas lai ir vienādas ar reālo iztikas minimumu nevis rēķināt pēc tā kas bija 1992 gada. Konkurences padomei iedot salīdzināt cenas starp pārtikas precēm un iedzivotaju algam anglijā, vācijā un latvijā ( latvijā ir nedaudz dārgākas neatliekamās preces nnekā visā pārējā eiropā un algas ir vienas no mazākajiem visā eiropā. Degvielas cena ar jau ir dārgāk nekā lielākajā daļā eiropas. ( dārgāk ir tikai Montecarlo (70%iedzīvotāji miljonari) Šveicē Norvēģijā,Somijā un Zviedrijā parejas ir vienadi ar Latviju vai lētāk. Latvijā vienigais kas ir letaks ir dzīvokļu īre jo dzīvokļi neadbilst eiropas standartiem un ja tiem pacels cenas tad nu visi aizbrauks prom un paliks latvijā tikai tie kas nopirka nekustamos ipasumus un kreditus ir izmaksājuši vai arī ir saņēmusi mantojumā nu un protams visi ministri ar prezidentiem jo viņiem vis ira zajebis un neredz ka tauta nespēj nomaksāt visu jo no algas tiek noplēsti nodokli kas aiziet deputatu un viņu ģimeņu uzturēšanai a pats nodokļu maksātājs drīkst nomirt no bada bet ja uzprasi palīdzību valstij tad bērnus sola atņemt. Vot tādēļ ar cilvēki brauc prom un neatgriežas. Nemeklējiet kur nodokļus pielikt bet meklējiet kur samazināt un veidojot iedzīvotājiem draudzīgu valsti. Un pazīstamie tūristi no vācijas kas ir bijuši latvijā saka ka vairs nebrauks jo ir viena no dārgākajām valstīm un neredz jēgu uz turieni vairs braukt.
 • Skeptiska
  0 0 0

  Skeptiska

  Redz vēl domā cik izdevīgi no viņiem mūsu valstij. Mērkaķi.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl