“To nevajag mēģināt lauzt vai mainīt!” Sabiedrībai trūkst tolerances pret autiskiem bērniem

1 komentārs

Armandam ir seši gadi. Gandrīz katru dienu viņš nāk uz nodarbībām ”Autisma centrā”. Bērnudārzā viņš neiet. Jo vecākiem tā arī neizdevās atrast tādu, kur grupiņā būtu ne vairāk kā pieci bērni. Ar desmit – Armandam jau ir par daudz.

Dace Voitkēviča
mamma

Es pamazām iemācos, ka to nevajag kaut kā mēģināt mainīt vai lauzt. Un īstenībā izlabot to nevar. Var ar to sadzīvot, īstenībā, pat labi var sadzīvot, galvenais izdarīt to lielo soli – pieņemt, ka tas bērns ir citādāks.

Autisks bērns apkārtējiem pielāgoties nespēj. Sabiedrībai ir jāpielāgojas viņam.

Autiskie cilvēki ir ļoti jūtīgi pret ārējiem kairinājumiem. Un bieži vien ikdienā viņiem rodas sajūta, ka viņi ir lielas ielas vidū. Un tad gribas uzlikt austiņas vai vienkārši aizspiest ausis.

Psiholoģe Zane Kronberga vada seminārus pedagogiem. Galvenais palīgs darbā ar autiskiem bērniem ir vizualizācija. Lielākai daļai autistu ir precīzi jāzina, kāda būs dienas kārtība. Ja kontroldarba vietā pēkšņi atbrauc leļļu teātris – bērns var krist histērijā.

Vajadzētu gādāt par to, lai durvis nečīkst, pielīmēt pie krēsla kājiņām filca uzliktnīšus, izvairīties no mirgojošam lampām, spilgtām krāsām, smaržām un haosa uz tāfeles. Autiskiem bērniem var būt grūti starpbrīdī atrasties skaļā gaitenī vai ēdnīcā. Un šeit psiholoģei ir arī kāds skumjš piemērs – kāds zēns skolā visu dienu staigājis badā, jo viņam nav ļauts ēst klasē līdzi paņemto.

Zane Kronberga
psiholoģe

Skola atsaucas uz higiēnas prasībām. Un, ja higiēnas prasību dēļ vienīgā vieta, kur bērns var apēst sviestmaizi, ir zēnu tualete, tad kur mēs esam nonākuši ar saviem noteikumiem? Tur mēs esam nonākuši. Jo noteikumi ir bērnu labklājībai, nevis bērni atbilstības noteikumiem.

Stress bērniem ar autiskā spektra traucējumiem var izraisīt baiļu lēkmes, kas var būt diezgan skaļas un agresīvas. Daudzi to maldīgi uztver kā niķošanos. Diemžēl šādos brīžos nereti kāds no apkārtējiem aizrāda vecākiem par to, ka viņi neprot savu bērnu savaldīt.

Kristīne Timermane
mamma

Kad pienāk patiesības mirklis, sabiedriskajā transportā, kad bērns īd vai kaut kā sevi savaino, tad tā attieksme no līdzcilvēkiem nav ne toleranta, ne iecietīga. Tajā brīdī mums tiešām ir jāpiedomā. Ko mēs varam darīt labāk? Nekad nav bijis tā, ka kāds nāktu un teiktu – vai jums vajag palīdzību? Vienmēr ir drīzāk tāda nosodoša attieksme.

Vecāki ir pārliecināti: jau tagad septiņus gadus vecais Rūdolfs varētu strādāt par plauktu kārtotāju lielveikalā, jo spēj no simts košļenēm pamanīt to vienīgo, kas ir apgriezta otrādi. Tas, ka Rūdolfam ļoti patīk likt kopā “Lego” klučus, tētim ļauj cerēt, ka dēls nākotnē varētu būt konstruktors.

Kaspars Timermanis
tētis

Mums ir jāaudzina krietni un kārtīgi cilvēki Latvijai, bet mums nav jācenšas audzināt bērnus pēc kaut kādiem varbūt pat iesīkstējušiem standartiem. Tas ka viņi būs Latvijas nākotnes veidotāji, tas ir pilnīgi skaidrs. Tas, ka viņiem varbūt skats uz dzīvi nedaudz savādāks – tas varbūt pat ir labi. Un no viņiem izaugs kārtīgi Latvijas patrioti.

Un cilvēki ar autiskā spektra traucējumiem neprot melot, visu runā un uztver ļoti tieši un burtiski. Uz aicinājumu: ”Panāc šurp, zaķīti”, autisks bērns, visticamāk, nenoreaģēs, jo viņš taču nav zaķītis. Bet tas nebūt nenozīmē to, ka viņam nevajag maigumu un pozitīvu attieksmi.

Dace Voitkēviča
mamma

Izdzīvot var tikai ja akcentē to pozitīvo. Ir bijuši daudzi gadījumi, ka cilvēki pat nezinot, cik dziļa problēma, bija tik ļoti atbalstoši un pieņemoši. Un dažreiz ir tik ļoti aizkustinoši, kad cilvēki man kaut ko tādu atbalstošu pasaka, pilnīgi nezinot, cik dziļa ir problēma, un man pilnīgi asaras līst. Un pilnīgi gribās teikt paldies, ka jūs tā saprotat.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl