Tirgotājiem jaunas rūpes: no 1. jūlija – tikai sertificēti kases aparāti

0 Komentāru
Tirgotājiem jaunas rūpes: no 1. jūlija – tikai sertificēti kases aparāti

No šī gada 1.jūlija tirgotāji drīkstēs lietot tikai sertificētus kases aparātus un sistēmas. Līdz šim sertifikācija praktiski nenotika, jo kases aparātu tirgotāji un apkalpojošie dienesti kavējās uzsākt šo procesu, pārmetot Valsts ieņēmumu dienestam dažādas neskaidrības.

Kā atzīst vienīgā VID pilnvarotā atbilstības pārbaudes institūcija ”KPMG” – ledus ir sakustējies. Auditoruzņēmuma Informācijas tehnoloģiju pakalpojumu projektu vadītājs Kārlis Malnieks atklāj, ka patlaban uzņēmumā notiek viena kases aparāta un vienas kases sistēmas sertifikācija.

Tomēr tas vieš bažas un šaubas par to, vai ”KPMG” līdz vasarai paspēs pārbaudīt vismaz pusi Latvijā lietoto aparātu. Kamēr VID paredz, ka jauni aparāti būtu jāiegādājas 1/5daļai uzņēmumu, Kases aparātu asociācija lēš, ka vismaz puse būs izmetami.

Kases aparātu pārbaude un sertifikācija līdz šim buksējusi, jo kases aparātu tirgotāji nevarot panākt vienošanos ar KPMG par atbildību gadījumā, ja Valsts ieņēmumu dienests veicot pārbaudes sertificētiem aparātiem, tomēr atklāj problēmas un soda.

Ritvars Zidars, Kases aparātu asociācijas vadītājs:

“Mēs gribam būt pasargāti, ka ar to aparātu, ko mēs šodien pārdodam, uzņēmējs varēs naktīs mierīgi gulēt un dzīvot, un strādāt. Lai nav tā, ka uzņēmējs nāk un met atpakaļ to kases aparātu un saka: tikko pie manis bija ieņēmumu dienests, tas, kas man 5 gadus atpakaļ derēja, šodien izrādās neder!”

Tikmēr KPMG skaidro, ka neatbildēs par visiem valstī lietotajiem aparātiem, jo sertifikācija jāveic tikai vienam paraugmodelim.

Kārlis Malnieks, KPMG IT pakalpojumu vecākais projektu vadītājs:

“Ja ir konstatēts, ka kases aparāts ir neatbilstošs šiem Ministru kabineta noteikumiem, tad notiek jau nākamais process, kurā tiek salīdzināts ar to aparātu, ko mēs esam pārbaudījuši – vai viņš pilnībā atbilst, jo var gadīties, ka lietotājs ir modificējis vai apkalpojošais dienests ir uzstādījis nedaudz savādāku ierīci ar citādāku programmatūru un par to mēs nevaram uzņemties atbildību.”

KPMG pārbaudes un sertifikāciju veic pēc iepriekš izstrādātām vadlīnijām, kur iekļauta virkne pārbaudāmu nosacījumu. Aparāts tiks sertificēts, ja atbildīs visiem šiem nosacījumiem. Kases aparātu nomaiņa rada bažas arī par mazo un vidējo uzņēmēju iespējām nomainīt vecos aparātus pret jauniem modeļiem. To cenas mērāmas vairākos tūkstošos eiro, kas lauku reģionos ir pielīdzināms gada peļņai.

Tikmēr uzņēmēji pauž bažas par tagadējām neskaidrībām. Veikala ”Senā bode” īpašnieks esošo situāciju, kad uzņēmējiem nav skaidrs, kurus aparātus drīkstēs lietot pēc pusgada, dēvē par absurdu, jo uzņēmēji, kas šobrīd vēlētos uzsākt tirdzniecību, nezina, kādu ierīci iegādāties. Kases aparātu asociācijā apstiprina, ka kases aparātu tirdzniecība ir apsīkusi.

Kases aparātu jomas sakārtošana kļuva īpaši aktuāla pēc skaļajiem pārkāpumiem un krāpniecības shēmām, kas 2014.gadā tika atklātas restorānu ķēdē ”Ganbei”. Patlaban pieņemtie grozījumi Ministru kabineta noteikumos vērsti uz to, lai nepieļautu nesankcionētu iejaukšanos un novērstu iespēju manipulēt ar datiem un izvairīties no nodokļu nomaksas.

0 Komentāru