Tīreļa gaišais, ceriņkrāsa, kadiķu zaļais, melleņu tonis – ministrijas dala vizuālās identitātes toņus

1 komentārs
Tīreļa gaišais, ceriņkrāsa, kadiķu zaļais, melleņu tonis – ministrijas dala vizuālās identitātes toņus
Foto: LETA

Latvijas tīreļa gaišais – Aizsardzības ministrijai, Latvijas kadiķu zaļais – Ekonomikas ministrijai un viršu krāsa – Izglītības ministrijai. Tās ir krāsas, kas no šī gada jāizmanto valsts pārvaldes iestāžu logotipos, pārejot uz vienotu vizuālo identitāti.

Valsts seja līdz šim izskatījusies raiba kā dzeņa vēders, un triepieni tajā nereti līdzinājušies ne tiem labākajiem amatiermākslas paraugiem. Ierosinājums radīt vienotu vizuālo identitāti valsts pārvaldes institūcijās nāca no Valsts prezidenta kancelejas. Tagad veidlapās, vizītkartēs, ielūgumos, aploksnēs un prezentācijas materiālos visiem jāizmanto valsts ģerbonis. Savukārt nozaru atšķirības tiek atspoguļotas, zīmolos izmantojot dažādus krāsu laukumus.

”Ir iespējas lietot gan ar krāsu, gan bez tās, gan arī tikai nosaukumu bez ģerboņa – tās iespējas ir ļoti plašas, un katra iestāde izvēlas atbilstoši savām iespējām,” stāsta Valsts kancelejas pārstāve Laine Kučinska.

Latvijas rudens karmīnsarkanais jeb karoga krāsa valdībai un Valsts kancelejai, tīreļa gaišais jeb karavīra formas tērpa krāsa Aizsardzības ministrijai, viršu tonis kā gudrības simbols izglītības ministrijai, ceriņkrāsa – taisnīgums Tieselitu ministrijai, kadiķu zaļais ekonomikas nozarei. Zelts un sudrabs – īpašiem gadījumiem, piemēram, protokola ielūgumiem. Zemkopības ministrija sākotnēji gribējusi zaļu krāsu, tomēr vēlāk samierinājusies ar mākslinieku piedāvāto zemes brūno. Taču visiekārotākie bijuši zilie toņi, ko vairākas ministrijas izmantojušas līdz šim, stāsta SIA H2E mākslinieciskā direktore, koncepcijas autore Ingūna Elere. Rezultātā atrasts melleņu tonis, jūras zilais un īrisa krāsa.

FotorCreated

”Līdzšinējo 100 krāsu vietā ir tikai 14 krāsas, kuru pamats un kods ņemts Latvijas ainavā, identificējot katrai nozarei savu krāsu, vai nu asociatīvi vai arī ļoti daudzas nozares paturēja savas pamatkrāsas, kā, piemēram, Ārlietu ministrija, Finanšu ministrija, Iekšlietu ministrija,” norāda Ingūna Elere.

Atzinīgi pāreju uz vienotu vizuālo identitāti valsts pārvaldes institūcijās vērtē arī komunikācijas eksperti. Vienots tēls ļaušot viegli identificēt, piemēram, vēstules sūtītāju, samazinās tēriņus par materiālu izgatavošanu un iedvesīs jaunu elpu Latvijas vislabāk izstrādātajam zīmolam – valsts ģerbonim.

”Man gribētos cerēt, ka vizuālā identitāte ir solis uz vienkāršību un skaidrību domas komunikācijā, un ierēdņi būs motivētāki izteikties lakoniskāk, skaidrāk un vienkāršāk,” tā Latvijas Sabiedrisko attiecību kompāniju asociācijas pārstāve Ieva Stūre.

Pilnīga pāreja uz vienotu vizuālo identitāti valsts pārvaldes iestādēs notiks līdz šī gada beigām, jo taupības nolūkos vispirms jāizmanto prezentācijas materiāli vēl ar vecajiem zīmoliem. Papildus izmaksas netikšot radītas, jo jaunos materiālus jāizgatavo esošā budžeta ietvaros. Patlaban uzsākts darbs pie vienotas koncepcijas ieviešanas valsts pārvaldes mājaslapās.
1 komentārs