Tirdzniecības centru atvēršana un plašākas pulcēšanās iespējas – valdības lēmumu kopsavilkums

0 Komentāru
Tirdzniecības centru atvēršana un plašākas pulcēšanās iespējas – valdības lēmumu kopsavilkums
PN/SCANPIX

Šodien, 1. jūnijā, valdība vienojās veikt izmaiņas dažos no ierobežojumiem, tostarp tirdzniecības centri atkal varēs atsākt darbu ar pilnu jaudu, kā arī ar konkrētiem nosacījumiem būs atļauti bibliotēku, muzeju un kultūrvietu individuālie apmeklējumi, informēja Valsts kancelejas Komunikācijas departamentā.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) preses konferencē apliecināja, ka valdība izlēma spert otro soli no četru soļu plāna Covid-19 pakāpeniskai Covid-19 ierobežojošo pasākumu mazināšanai izglītībā, kultūrā, tirdzniecībā un atsevišķās citās jomās. Tas nozīmē, ka turpmāk muzeji, bibliotēkas un tirdzniecības centri varēs atsākt darbību, ievērojot epidemioloģiskās drošības pasākumus.

Klātienē ierobežotā vakcinēto lokā varēs apgūt praktiskās zināšanās vairākās nozarēs

Lai īstenotu obligāto prasību kvalifikācijas uzturēšanai un nodrošinātu iespēju apgūt profesionālās tālākizglītības programmu praktisko daļu, kvalifikācijas praksi, profesionālās kvalifikācijas eksāmenu kārtošanu, kā arī profesionālās pilnveides programmu praktiskās daļas apguvi, izglītojamajiem grupās līdz 10 cilvēkiem turpmāk būs iespēja organizēt mācības klātienē. Mācību telpās jānodrošina ne mazāk kā trīs kvadrātmetri uz personu, jāievēro divu metru savstarpēja distance, jāvēdina telpas. Visiem jālieto sejas maksas. Piedalīties klātienes nodarbībās varēs ar negatīvu Covid-19 testa rezultātu.

Pieaugušo profesionālās izglītības programmu apguvē klātienē līdz 20 personām grupā bez sejas masku nēsāšanas, distances ievērošanas un neievērojot citas prasības, izņemot telpu vēdināšanu, varēs piedalīties pret Covid-19 vakcinētie vai to izslimojušie, apliecinot šo faktu ar sertifikātu.

Atļauj strādāt arhīviem, bibliotēkām, muzejiem, mākslas un vēstures eksponēšanas vietām

Epidemioloģiskās situācijas uzlabojums ļauj atsākt darbu arī bibliotēkām, arhīviem, muzejiem un tiem radniecīgajām mākslas un vēstures eksponēšanas vietām. Šajās kultūrvietās vienam apmeklētajam vai vienas mājsaimniecības locekļiem jānodrošina ne mazāk kā 25 kvadrātmetri no publiski pieejamās telpu platības un jānodrošina vienvirziena apmeklētāju plūsma.

Kultūrvietām ir jāizstrādā dokumentēta iekšējās kontroles sistēma, kā īstenos epidemioloģiskās drošības pasākumus, un jānosaka par to ievērošana atbildīgais. Būs jāvēdina arī telpas. Vietās, kur paredzama pastiprināta apmeklētāju pulcēšanās, ja nepieciešams, jānodrošina iespējas apmeklējuma laiku rezervēt iepriekš.

Atjaunos lielo tirdzniecības centru darbību

Ievērojot drošas tirdzniecības prasības, darbu var pilnībā atsākt arī tirdzniecības centri ar kopējo tirdzniecībai atvēlēto platību virs 7000 kvadrātmetriem.

Ielu tirdzniecības organizēšanas vietās vairs nebūs jāierobežo tirgotāju skaitu līdz 20, bet maksimālo pārdevēju skaitu noteiks pašvaldības savā administratīvajā teritorijā, saglabājot prasību nodrošināt epidemioloģiski drošu iepirkšanās vidi (divu metru distance un noteikumu, ka sejas maskas jālieto visiem), kā arī kontrolējot un mazinot Covid-19 infekcijas izplatības riskus.

Paplašina pulcēšanās iespējas privātos pasākumos

Kristību un bēru ceremonijās ārā turpmāk varēs pulcēties līdz 20 personām, savukārt iekštelpās – līdz 10 cilvēkiem, neatkarīgi no mājsaimniecību skaita. Tāpat atļauts rīkot mirušo piemiņai veltītus dievkalpojumus, ievērojot epidemioloģiskās drošības prasības, tostarp divu metru distanci, sejas masku lietošanu un jāierobežo pulcēšanās.

Valsts kancelejas Komunikācijas departamentā skaidroja, ka epidemioloģiskā situācija strauji uzlabojusies, pateicoties pieaugušajai kolektīvajai imunitātei, kas iegūta vakcinējoties pret Covid-19, kā arī saistībā ar vīrusa sezonālo raksturu. Veselības nozares eksperti uzsver – lai turpinātu mazināt Covid-19 ierobežojošos pasākumus un tie nebūtu jāatjauno rudenī un ziemā, sabiedrībai jāturpina aktīvi vakcinēties. Slimību kontroles un profilakses centrs iepriekš informēja, ka Latvija ierindojas 4. vietā pēc saslimstības rādītāja Eiropas Savienībā, kas aizvien ir ļoti augsts. Tāpat Latvijā pēdējās nedēļās konstatēta arī tā saucamā “Indijas varianta” vīrusa izplatība, kas, iespējams, rada jaunus izaicinājumus.

Grozījumi epidemioloģiskās drošības pasākumos Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai stāsies spēkā nākamajā dienā pēc to publicēšanas “Latvijas Vēstnesī”.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP) preses konferencē atgādināja, ka 1.jūnijā sācis strādāt digitālais vakcinācijas pret Covid-19 sertifikāts, ar kuru iedzīvotāji var apliecināt, ka vakcinējušies vai Covid-19 izslimošanas faktu. Šodien sākusi darboties arī tīmekļvietne “covid19sertifikats.lv”, kur šo sertifikātu var iegūt.

No 2.jūnija tiks uzsākta pusaudžu vakcinācija ar  “Pfizer”/”BioNTech” vakcīnu.

Tāpat Plešs atgādināja, ka valdība atbalstīja vairāku jaunu bērnudārzu būvniecību vai paplašināšanu, kuriem piešķirs valsts budžeta aizdevumus. Atbalstīti bērnudārzu projekti Rīgā, Jūrmalā, Valmierā, Olaines novadā, Burtnieku novadā un Lielvārdes novadā. Tiem kopumā no valsts budžeta 2021.-2023.gadā nepieciešams aizdevums 14 443 300 eiro apmērā, atbilstoši projektu pieteikumiem, piešķirtais aizdevums ļaus 970 bērniem apmeklēt pašvaldību pirmsskolas izglītības iestādēs.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP!)

“Daudzas pašvaldības bērnudārzu rindu jautājumu ilgstoši nav pietiekami risinājušas. VARAM īstenotā investīciju atbalsta programma, sniedzot iespēju saņemt pašvaldībām aizņēmumus jaunu dārziņu būvei vai esošu paplašināšanai, ir uzsākta pirms gada, un līdz ar šo jauno aizdevumu kārtu mums izdevies samazināt esošo rindu uz bērnudārziem jau par 25%. Šogad investīciju atbalsta programma turpinās un pašvaldībām ir iespēja iesniegt investīciju projektus un pretendēt uz atbalsta iegūšanu.”

Pašvaldībām līdz 2021.gada 1.septembrim ir iespēja iesniegt investīciju projektus jaunas pirmsskolas izglītības iestādes būvniecībai vai esošas pirmsskolas izglītības iestādes paplašināšanai valsts budžeta aizdevuma saņemšanai, kas tostarp sniegs pozitīvu ieguldījumu pirmsskolas izglītības pieejamībā administratīvi teritoriālās reformas ietvaros.

0 Komentāru