Tikumiskā audzināšana Latvijas skolās. Kā tā izpaudīsies?

1 komentārs
Tikumiskā audzināšana Latvijas skolās. Kā tā izpaudīsies?
Foto: F64

Skolas nokļuvušas kīlnieka lomā. No jaunā mācību gada tām jānodrošina tikumiskā audzināšana, taču nav skaidrs, kā īsti to izdarīt. Jūnijā Saeimā  asās debatēs pieņemtajiem grozījumiem Izglītības likumā, kas liek skolām nodrošināt tikumisku bērnu audzināšanu, valdība nav paspējusi pieņemt vadlīnijas un to nebūs vismaz līdz oktobrim.

Kamēr lielākā daļa Rīgas valsts 3. ģimnāzijas skolotāju devušies atvaļinājumā, jaunajam mācību gadam gatavojas skolas direktors. Viens no jautājumiem, par kuru viņam jālauza galva, ir, kā nodrošināt bērnu tikumisku audzināšanu, kas atbilst Satversmē ietvertajām vērtībām, īpaši tādām kā laulība un ģimene. Andris Priekulis par šo jautājumu iecerējis aptaujāt vecākus, skolotājus un arī bērnus.

Likums liek skolām nodrošināt tikumisku audzināšanu, bet konkrēti nepasaka, kā to darīt. Tādēļ Rīgas valsts 3. ģimnāzijas piemēram – veidot savu pieeju – varētu sekot arī citas izglītības iestādes.

No jaunā mācību gada skolas būs nokļuvušas ķīlnieka lomā, likums Saeimā ir pieņemts, bet noteikumi, kā to piemēro, vēl tikai top. Likuma grozījumi paredz deleģējumu valdībai izstrādāt sava veida tikumiskās audzināšanas vadlīnijas. Atbildīgā Izglītības un zinātnes ministrija šim darbam veido divas darba grupas, kuras noteikumus cer izstrādāt līdz oktobrim.

Tikmēr Saeimas Izglītības komisijas vadītājs Jānis Vucāns neslēpj, ka savā ziņā likumdevējs pats izvairījies definēt tikumisku audzināšanu un uzlicis atbildību uz valdības un skolu pleciem tieši laikā, kad nozarei risināmas citas, daudz svarīgākas problēmas. Vucāns grozījumus Izglītības likumā pats nav atbalstījis. Viņš uzskata, ka ministriju sagaida smags un nepateicīgs darbs.

Komisijas vadītājs domā, ka ministrijai jāspēj rast kompromiss starp dažādiem viedokļiem – ģimeni kā tikumības pamatu un plašāku raudzīšanos uz tikumības jēdzienu. Tas satrauc arī skolas direktoru.