Tikai pusē Latvijas ūdeņu ir apmierinoša biotopu daudzveidība un kvalitāte

Pievienot komentāru
Tikai pusē Latvijas ūdeņu ir apmierinoša biotopu daudzveidība un kvalitāte
PAULA ČURKSTE, LETA

Tikai pusē Latvijas ūdeņu ir apmierinoša biotopu daudzveidība un kvalitāte, – šādu ainu atklāj jaunākie dabas skaitīšanas rezultāti.

Ņemot vērā, ka lielākās izmaiņas notikušas pēdējā pusgadsimta laikā, cēlonis meklējams paša cilvēka rīcībā.

Dabas vērtības un to daudzveidība Latvijā tiek apzinātas jau trešo gadu. Šogad – pievēršoties ūdeņiem. Īsais secinājums – rezultāti varēja būt labāki. Biotopi jeb daudzveidīga, veselīga vide konstatēta tikai pusē pārbaudīto ūdeņu. Tās, lielākoties, ir industrializācijas, lauksaimniecības vai citas iedarbības sekas.

Saldūdens biotopu eksperte-kontroliere Lauma Vizule – Kahovska norāda: “Godīgi nezinu, no kurienes ir tā pārliecība, ka Latvija ir zaļa un mums viss ir kārtībā, tā nebūt nav. Mums savu attieksmi pret dabu ļoti jāpiedomā.”

Kopumā dati parāda, ka Latvija, lai arī šķiet zaļa un neskarta, tāda nav. Relatīvi maz teritoriju ir “aizsargājamas” un pat liegumos nereti ir apgrūtinoši nodrošināt vides daudzveidību. Piemēram, peldēties šobrīd aizliegts divos Latvijas ezeros – Ummja un Mazuikas ezerā. Tas saistīts ar tur augošās Dortmaņa lobēlijas aizsardzību. Gadsimta laikā tā izzudusi jau no 20 ezeriem.