Tikai nedaudzi jaunieši zina, ka par kailfoto izplatīšanu draud kriminālatbildība

0 Komentāru
Tikai nedaudzi jaunieši zina, ka par kailfoto izplatīšanu draud kriminālatbildība
Pro Juventute / Flickr

”Es tikai pārsūtīju” – ar šādu nosaukumu sākta kampaņa, kas brīdina par sekām, kas, iespējamas, tālrunī pārsūtot vai sociālajos tīklos daloties ar pusaudžu kailfoto. Pētījums liecina, ka vairāk nekā piektdaļa pusaudžu ir saņēmuši pārsūtītu kailfoto, taču tikai nedaudzi zina, ka par šādu materiālu izplatīšanu iestājas kriminālatbildība.

Kampaņas autoru Centra Dardedze psiholoģe skaidro, ka uzsāktā kampaņa ar nosaukumu ”Es tikai pārsūtīju” galvenokārt vērš uzmanību uz sekām, kas iespējamas, izplatot pusaudžu kailfoto. Centra darbinieki pašlaik Daredzes Facebook lapā veic pusaudžu un vecāku aptauju. Tās sākotnējie dati liecina par satraucošu tendenci, kas norāda, – katrs otrais pusaudzis ir saņēmis kaut vai vienu pusaudža kailfoto. Katrs desmitais pusaudzis ir nosūtījis savu kailfoto, aptuveni divas trešdaļas no sūtītājiem ir meitenes.

Psiholoģe Līga Redliha atgādina, ka kailfoto pārsūtīšana vai dalīšanās sociālajos tīklos ir ne tikai vardarbība pret attēlā redzamo cilvēku, bet ir arī krimināli sodāma darbība.

Dace Āķe, inspekcijas pārstāve:

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas uzticības tālrunī ik gadu vairāki simti jauniešu vēršas ar jautājumiem, kas saistīti ar drošību internetā. Inspekcijas pārstāve Dace Āķe skaidro, ka pat sākotnēji šķietami nevainīga iesaistīšanās – kāda kailfoto nosūtīšana – var beigties bēdīgi arī tad, ja sūtītājam ir tikai 14 gadu.

“Likuma nezināšana jau neatbrīvo no atbildības, un, ja gadījumā šī bilde satur dzimumorgānu attēlus, tad tā ir uzskatāma par pornogrāfiju, vai arī ja bērns ir seksualizētā pozā, tad līdz ar to par šādu attēlu pārsūtīšanu, arī nejaušu, arī tāpat vien es domāju, ka pamuļķošos un mums būs jautri, arī par to draud atbildība,” stāsta Dace Āķe, VBTAI Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktore.

0 Komentāru