Tikai 500 eiro “uz rokas” un paaugstināts stress – šo iemeslu dēļ glābēju darbavietas ir tukšas…

Pievienot komentāru
Tikai 500 eiro “uz rokas” un paaugstināts stress – šo iemeslu dēļ glābēju darbavietas ir tukšas…
Foto: F64

Vasaras sezonā būtiski palielinās darba apjoms glābējiem uz ūdens. Tikmēr gan Jūrmalā, gan Rīgas peldvietās šobrīd glābēju trūkst, un, piemēram, kūrortpilsētā šobrīd ir pat piecas brīvas glābēju darbavietas.

Artūrs par glābēju pie ūdens strādā jau piekto sezonu. Vecāķu pludmalē viņam kopā ar diviem kolēģiem ir jāseko līdzi drošībai vairāk nekā kilometru garā pludmales posmā. Īpaši daudz glābējiem nākas saskarties ar pazudušiem bērniem. Dienā mēdz pazust līdz pat 20 bērniem.

Glābējiem uz ūdens ir jāiziet vairākas mācību programmas, ko organizē gan pašvaldības policija, gan paši glābēji. Šādas apmācības notiek visu sezonu.

Foto

Šobrīd Rīgas pludmalēs trūkst 11 glābēju. Viens no būtiskākajiem iemesliem ir salīdzinoši zems atalgojums. Tie ir aptuveni 500 eiro pēc nodokļu nomaksas. Tāpat darbinieku deficīts tiek skaidrots ar īpaši paaugstinātu stresa līmeni šajā profesijā.

To, ka ik brīdi jābūt gataviem reaģēt, apliecina arī situācija Majoros. Glābēji saņem izsaukumu un jāsteidzas palīgā. Tiesa gan, šoreiz iemesls nav dzīvībai bīstams – nepieciešams remonts bērnu ratiņu ritenim.

Jūrmalas pludmalēs par atpūtnieku drošību rūpējas 14 inspektori-glābēji, kā arī 21 sezonas glābējs. Viņiem, atšķirībā no Rīgas kolēģiem, glābšanas pasākumiem ir pieejami arī ūdens motocikli. Tomēr arī Jūrmalā glābēju skaits nav pietiekams. Šis ir pirmais gads, kad no pašas sezonas atklāšanās nav bijis brīdis, kad būtu nokomplektētas visas štata vietas. Šobrīd ir brīvas piecas vakances.

“Mums pat nākas samazināt savas prasības, jo ja iepriekšējos gados mēs pieprasījām, lai būtu vismaz kāds no sertifikātiem. Tas ir pludmales glābēju asociācijas izdotie, VUGD koledžu un NBS laivu vadītāju kursi. Šogad tikai ar šādiem sertifikātiem nevarējām savākt un ņēmām arī tādus cilvēkus, kuriem ir nirēja sertifikāts,” stāsta Jūrmalas Pašvaldības policijas priekšnieks Valdis Kivkucāns.

Arī tik svarīgā un atbildīgā darbā glābējiem ir jāpalīdz arī diezgan kuriozās situācijās. Ja pirms pāris gadiem pludmales apmeklētāji ūdenī visbiežāk zaudējuši brilles vai rotas, tad šobrīd topā ir jūrā pazaudētās GoPro kameras.

Video