Tik sauss rudens nav bijis vismaz 50 gadus! Daudzviet laukos pilnībā izžuvušas akas

0 Komentāru
Tik sauss rudens nav bijis vismaz 50 gadus! Daudzviet laukos pilnībā izžuvušas akas
Foto: F64

Otro mēnesi aka sētā ir pavisam tukša, un pēc lietus neskaitāmos toveros un spaiņos sakrāts ūdens, lai būtu, ar ko padzirdīt lopus. Tāda ir aina Gulbenes pusē, apmēram 180 kilometrus no Rīgas attālajā Lejasciemā. Lejasciema iedzīvotāja pa tālruni stāsta, – to ir grūti aptvert situācijā, kad ūdens netrūkst.

Vietējā pagasta pašvaldībā pēc palīdzības iedzīvotāja Rita vēl neesot vērsusies, jo ir no tās paaudzes, kas vēl sīksti cer, ka pati tiks galā. Tikmēr Pašvaldību savienībā norāda, – šī uzskatāma par krīzes situāciju, kurā jāiesaistās pašvaldībai.

Skaties foto:

Pagaidām gan Pašvaldību savienībā neviens oficiāli nav vērsies. Bet Lejasciema pašpārvaldē zināja teikt, ka līdz šim dzeramais ūdens piegādāts vienai ciema iedzīvotājai, bet ir zināmi vairāki, kam akas sētā ir pilnīgi sausas. Galvaspilsētā akcentē, – lai pieņemtu lēmumu par ilgtermiņa risinājumu, jākonsultējas ar profesionāļiem.

Līdzīga situācija Latvijā esot piedzīvota pagājušā gadsimta 50. gados, saka hidroģeologe Aija Dēliņa. Meteorologu novērojumi liecina, – pirmajos divos rudens mēnešos nolijusi tikai puse nokrišņu normas, tomēr turpmāk gaidāmi biežāki lieti.

“Oktobris vispār bija sausākais meteoroloģisko novērojumu vēsturē, kas sniedzas gandrīz 100 gadus senā vēsturē. Tie nokrišņi, kas nolīst šobrīd novembrī un kas arī vēl būs tuvākajā periodā, tā uzreiz tik ļoti ātri neatspoguļosies tajā, lai paaugstinātos gruntsūdeņu līmeņi un lai akas piepildītos ar ūdeni,” teic LVĢMC Hidrometeoroloģisko prognožu nodaļas vadītāja Laura Krūmiņa.

Ilgtermiņā vienīgais risinājums, lai izvairītos no situācijas, ka akās trūkst ūdens, ir aku padziļināšana vai dziļurbumu veidošana, kas saistās ar izmaksām vairāku tūkstošu eiro apmērā.

Skaties video:

0 Komentāru