Tiešsaistes lekcijā stāstīs par latviešu sieviešu ceļojumu aprakstiem 19. gadsimta beigās

0 Komentāru

Meklējot nodarbes nedēļas nogalei, “900 sekundes” uzgāja kādu interesantu pasākumu – lekciju par latviešu sieviešu ceļojumu aprakstiem 19. gadsimta beigās.

Tas nozīmē, ka pirmās latviešu “influenceres” presē bija pazīstamas jau pirms aptuveni 150 gadiem. Šo tematu plašāk pētījusi literatūrzinātniece Zita Kārkla, kura 22. oktobrī viesojās raidījuma “900 sekundes” studijā.

Kārkla stāsta, ka sievietei 19. gadsimtā mūsu reģionā nebija neparasti ceļot, jo nereti daiļā dzimuma pārstāves devās uz Krievijas impēriju, lai kļūtu par mājskolotājām. Taču publiskot pašas pieredzēto gan bija retums – ceļojumu aprakstiem bija jābūt īpaši aizraujošiem, lai tos publicētu. Interesants darbs, ar ko šajā kontekstā iepazīties, ir Mīnas Freimanes ceļojuma apraksts, kas ir aizraujošs ieskats 19. gadsimta Krievijas impērijā, Rietumeiropā un pat tā laika ceļojumā uz Ēģipti.

Viens no literatūrzinātnieces atklājumiem, ka 21. gadsimtā ceļojuma aprakstus lasām citādāk. Tāpat tolaik sievietes ceļojot iemiesoja koloniālo skatījumu, ko neviens nesagaidītu no dāmas, kam pašai jācīnās par savu vietu uz pasaules.

Zitas Kārklas tiešsaistes lekcija “No Kaukāza līdz Āzijai: latviešu sieviešu ceļojumu apraksti 19. gadsimta beigās” būs skatāma Rundāles pils mājaslapā 23. oktobrī plkst. 14.00. Lekcija notiks attālināti, izmantojot tiešsaistes platformu “Zoom”. Dalība bez maksas, taču tai ir nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās, rakstot uz e-pastu [email protected] Lekciju gan varēšot noskatīties arī vēlāk kā ierakstu.

0 Komentāru