Tiesnesi sanikno eksmēra Munkevica advokātes kārtējā slimības lapa; ieceļ valsts aizstāvi

0 Komentāru
Tiesnesi sanikno eksmēra Munkevica advokātes kārtējā slimības lapa; ieceļ valsts aizstāvi
(Foto: LETA)

Tiesās atrasts veids, kā cīnīties ar negodprātīgiem advokātiem, kuri vilcina tiesas procesus iesniedzot slimības lapas. Šonedēļ Rīgas pilsētas Kurzemes rajona tiesā  sāka skatīt  Jūrmalas eksmēra Raimonda Munkevica kukuļošanas lietu, neskatoties uz to, ka viņa advokāts bija saslimis. Tiesnese izmantoja iespēju izsaukt valsts apmaksātu aizstāvi. Šādi rīkoties tiesnešiem likums ļauj jau 5 gadus, taču norma tikpat kā netiek piemērota.

Jūrmalas eksmēra Raimonda Munkevica kukuļošanas lietu bija viegli izmeklēt, taču grūti iztiesāt. Pierādījumus savāca divos mēnešos, taču tiesāšanās ilga 4 gadus, kamēr nolasīja spriedumu. Taču arī to atcēla, jo izrādījās, ka divas no trim Jūrmalas tiesnesēm bija pārkāpušas tiesas apspriedes noslēpumu, un sprieduma gatavošanas laikā abas skatīja arī citas lietas. Tiesneses zaudēja amatu un  Munkevica lietu nosūtīja jaunai izskatīšanai.

Tiesas sēdi Kurzemes rajona tiesā Munkevics sāka ar saviem ierastajiem trikiem. Pirmo sēdi atlika viņa aizstāvja slimības dēļ, arī nākamo sēdi bija plānots noraut, taču tad notika negaidīts pagrieziens. Šo otrdien, 13. janvārī, tiesā Munkevics ieradās pārliecībā, ka sēdi atliks. Viņa advokāte Alla Ignatjeva bija informējusi, ka salauzusi roku. Tomēr sēde notika. Tiesnese bija izsaukusi citu advokātu.

Bijušais Jūrmalas mērs Raimonds Munkevics, apsūdzēts par kukuļdošanu: Kā es to vērtēju? Nu, tā! Tā vienkārši notika!
Nekā personīga: Tas Jums bija pārsteigums?
Raimonds Munkevics: Protams! Nu, aizstāvis ienāca tiesas zālē reizē ar tiesnesi. Tad es uzzināju par to.
Nekā personīga: Jūs cēlāt kādus iebildumus vai sēde notika?
Raimonds Munkevics: Sēde notika, jā!

Šādi rīkoties tiesnesi piespieda iepriekšējās tiesas sēdes pieredze. Munkevica lietu  vajadzēja sākt skatīt jau pagājušā gada 22. novembrī, taču neilgi pirms sēdes  advokāte Alla Ignatjeva atsūtīja ārsta zīmi, ka viņai noteikts mājas režīms. Un sēdi atlika. Arī pirms šonedēļ gaidāmās sēdes advokāte  atkal informēja tiesu, kaārsts uzskata, ka viņai jāpaliek mājās 6 nedēļas, jo esot  lauzta roka.

Tiesnese Aija Orniņa nolēma tik ilgi negaidīt. Kriminālprocesa likums ļauj aizstāt apsūdzētā aizstāvi, ja iztiesāšana nav iespējama saprātīgā termiņā. Un to Orniņa arī darīja. Viņa uz sēdi izsauca valsts advokāti  Ilzi Aksenoku.

Nekā personīga: Kāpēc Jūs Munkevicam nozīmējāt valsts apmaksātu advokātu?
Rīgas pilsētas Kurzemes rajona tiesas priekšsēdētāja Aija Orniņa: Tādēļ, ka Munkevica aizstāvis neattaisnojoša iemesla dēļ neieradās uz tiesas sēdi. Viņas neierašanās jau bija atkārtoti, pirmo reizi neierašanās bija attaisnoti, otro reizi neattaisnoti.
Nekā personīga: Vai tā ir pirmā reize, kad jūs īstenojat šo kriminālprocesa normu?
Aija Orniņa: Nē, es esmu pielietojusi šo normu agrāk.

Advokātu padomi mulsina, vai šajā gadījumā nav pārkāptas Munkevica tiesības. Valsts advokāts tik īsā laikā diez vai būtu spējis kvalitatīvi iepazīties ar lietas materiāliem.

”Vai šis fakts, ka advokāts iestājas cita advokāta lietā kaut uz vienu , divām vai trim sēdēm, vai tas neaizskar tiesības uz aizstāvību? Jo, ja es neapšaubāmi ielecu lietā, tad es lietu nezinu. Es to cilvēku varbūt redzu pirmo reizi klātienē,” uz situāciju norāda Latvijas Zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētāja vietniece Guna Kaminska

Medijos gan Munkevica lietai bijusi pievērsta liela uzmanība un tā aprakstīta detaļās.  2010.gada maijā  Munkevics kopā ar savu partijas biedru Normundu Pīrantu solīja  10 tūkstošus latu un vicemēra amatu deputātei Ivetai Blauai  apmaiņā par viņas atbalstu Munkevicam neuzticības balsojumā. Tieši Blauai pateicoties KNAB izdevās savākt pierādījumus. Viņa visu nofilmēja ar somiņā paslēpto kameru.

Tiesībsargi šo sauc par vienkāršu korupcijas lietu, taču Jūrmalas tiesneses pieļāva,  ka Munkevica lietu skata tikai  katrā  piektajā  no nozīmētajām sēdēm. Slimoja gan  apsūdzētie, gan viņu aizstāvji. Tas prāvu izstiepa uz 4  gadiem.  Kā liecina Nekā personīga arhīvs, sēdes vairākkārt atcēla arī Munkevica aizstāves Allas Ignatjevas dēļ.

Nekā personīga  (2012.gada 16.decembris): Vai tas nav saistīts ar to, ka jūsu aizstāvamajam Munkevicam nākamajā gadā ir  pašvaldību vēlēšanas  un nebūtu labi, ja viņš pirms vēlēšanām tiktu notiesāts?
Raimonda Munkevica advokāte Alla Ignatjeva: Nē, nekādā gadījumā. Tādēļ, ka es nevaru plānot arī tiesas sēdes, un man bija tieši plānota cita sēde, līdz ar to es lūdzu atlikt un atlikt uzreiz, kad saņēmu paziņojumu par citu sēdi. Tiesai bija tā informācija un tā informācija ir arī tiesu sistēmā un tur redzams, ka es piedalos arī citos procesos.

Tiesneši par Ignatjevu advokātu padomei iepriekš sūdzējušies nav. Tomēr  Orniņas rīcība izskatās būs  devusi mācību, jo vismaz Munkevics pieļauj, ka uz nākamo tiesas sēdi viņa advokāte  būs.

Raimonds Munkevics: Mana  advokāte jau būs uz nākamo sēdi.
Nekā personīgi: Viņai viss kārtībā ar veselību?
Raimonds Munkevics: Nu, tas lauztās rokas gadījums bija gada nogalē. Tā kā uz nākamo tiesas sēdi viņa plāno būt vesela!

Tiesneši bieži sūdzas advokātu uzraugošajai institūcijai par negodprātīgiem lietas vilcināšanas gadījumiem, taču nav sagaidījuši kādu rīcību. Advokātu padome apzinās, ka tiesneses Orniņas piemēram var sekot arī citi tiesneši.

”Šis ir pārsteigums. Tajā pašā laikā – tā ir laba viela pārdomām un varbūt arī laba informācija, ko pateikt kolēģiem, ka , lūdzu, ņemiet vērā, ka mainās konkrētās normas piemērošanas prakse un, vismaz viens tāds gadījums jau ir bijis!” tā Guna Kaminska.

0 Komentāru