Komentāri

Eiropā katru gadu no vardarbīgas izturēšanas mirst aptuveni 850 bērnu – vecumā līdz 15 gadiem. Tādi ir Pasaules Veselības organizācijas dati. Bet kopumā no vardarbības cietušo skaits pārsniedz simt miljonus. Diemžēl arī Latvijā katrs trešais bērns ir cietis no vardarbības ģimenē. Kā to mainīt – šodien sprieda politiķi un atbildīgo institūciju pārstāvji.

Par vardarbību ģimenē un no ģimenēm izņemtiem bērniem pēdējā laikā dzirdam arvien biežāk. Šie gadījumi norāda, ka problēmas pastāv visā sistēmā, sākot ar pašvaldību, sociālo dienestu, bāriņtiesu darbinieku atbildību un komunikāciju starp institūcijām. Tiesībsargs Juris Jansons asu kritiku velta Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai, kuras darbībai, viņaprāt, vispār neesot jēgas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tiesībsargs piedāvā reorganizēt inspekciju, un tās vietā izveidot institūciju, kas spētu pilnvērtīgi aizstāvēt bērnu tiesības. Tam piekrīt arī Labklājības ministrijā. Tikmēr Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča uzskata, ka nepieciešams izvērtēt arī sociālo dienestu un bāriņtiesu darbinieku darba apstākļus un atalgojumu. Barča arī uzskata, – pašreizējā situācija pierāda, ka sabiedrībā nav izpratnes, kas ir vardarbība, un tas liek domāt par nepieciešamām izmaiņām likumos.

Tam, ka bērnu tiesību uzraugošo institūciju darbā atrodami pamatīgi robi, piekrīt arī veselības ministre, kura uzskata, ka ir gadījumi, kad atbildīgās iestādes pārāk pavirši pieiet problēmu nopietnībai.

Amatpersonas atzīst, ka sava daļa atbildības jāuzņemas arī sabiedrībai, jo ir gadījumi, kad līdzcilvēki būtu varējuši iejaukties un ziņot par iespējamu vardarbību ģimenē, bet realitātē tas nav darīts.

Likumsargu apkopotā informācija liecina, ka šogad būtiski pieaudzis profilaktisko pārbaužu skaits gan nelabvēlīgās, gan labvēlīgās ģimenēs. Četros mēnešos apsekotas jau vairāk nekā 900 ģimenes un nošķirti 24 bērni.

Lasi vēl