Tiesībsargs: Strādājošo sūdzības par iespējamu atlaišanu nevakcinēšanās gadījumā kļuvušas par tendenci

2 komentāri
Tiesībsargs: Strādājošo sūdzības par iespējamu atlaišanu nevakcinēšanās gadījumā kļuvušas par tendenci
LAURIS AIZUPIETIS, F64

Sūdzības no dažādu profesiju pārstāvjiem, tostarp mediķiem un aizsardzības sfērā strādājošajiem, ka, nevakcinējoties pret Covid-19, tiem draud atbrīvošana no darba, jau kļuvusi par tendenci, intervijā TV3 raidījumam “900 sekundes” pastāstīja tiesībsargs Juris Jansons.

Tiesībsargs Juris Jansons

“Šobrīd mēs varam runāt par tendenci. Ja darbinieki atsakās vakcinēties, piemēram, kādos valsts dienestos strādājošie, tad pastāv atlaišanas risks. Mums šobrīd ir ierosināta pārbaudes lieta saistībā ar vairākiem ierosinājumiem, kas skar aizsardzības sistēmu.”

Viņš skaidroja, ka, no vienas puses, likums pieņem zināmus nosacījumus, proti, piespiedu vakcinēšanos, bet, no otras puses, likums arī pieļauj, ka cilvēks var atteikties no vakcinēšanās.

Taujāts, kurās jomās strādājošie visbiežāk signalizē par atlaišanas draudiem, ja nevakcinēsies, Jansons atbildēja, ka tie ir mediķi, aizsardzības sfērā strādājošie. Šajā kontekstā vēl ir daudz nezināmā, kā rīkoties šādos gadījumos, atzina Jansons.

Tiesībsargs Juris Jansons

“Es vēl nesteigšos ar secinājumiem un mūsu konstatēto, jo tas vēl ir procesā. Bet, manuprāt, no juridiskās puses tie būs diezgan lieli izaicinājumi, kā veidosies judikatūra šajās lietās. Faktiski ar šo problēmsituāciju saskaramies pirmo reizi Latvijas neatkarības laikā. Manuprāt, tas būs diezgan nopietns darbs juristiem un tiesībzinātniekiem – izanalizēt, saprast, kā būtu pareizi rīkoties no cilvēktiesību viedokļa.”

Jansons teica, ka likums un valdības noteikumi jau šobrīd nosaka atsevišķas iedzīvotāju kategorijas, kurām ir jāveic, piemēram, obligātās veselības pārbaudes, jāuzrāda citas medicīniskas izziņas. “Jautājums, cik atbildīgi mēs paši uz šo situāciju raugāmies, cik solidāri mēs iesaistāmies indivīda brīvības versus sabiedrības veselības drošībā. Kas vēl ir ļoti būtiski, ir jābūt tādai krīzes komunikācijai [no valsta amatpersonu puses], jāskaidro vakcinēšanās nepieciešamība un jāstāsta arī to, ka tas var uzlabot epidemioloģisko situāciju vai izvairīties no saslimšanas. Jāliek pretī gana kvalitatīva informācija sazvērestības teorijām,” viņš akcentēja.

Taujāts, kā rīkoties cilvēkam, kuru draud atbrīvot no darba nevakcinēšanās dēļ, Jansons atbildēja, ka var vērsties Tiesībsarga birojā. “Atlaist no darba pamata nav, jo likumi šādu kārtību nenosaka, neparedz, bet tas būs izaicinājums,” uzsverot, ka tiem, kam vakcinēšanās tomēr būs obligāta, ir ļoti būtiski pasniegt to informāciju, ka vakcīna cilvēka veselībai un organismam neko ļaunu nenodara. “Jautājums ir arī par juridiskiem soļiem, ja cilvēki atsakās,” viņš rezumēja.

Lasi vēl: Pavļuts: Vakcinēšana pret Covid-19 nebūs obligāta, izņemot bruņotajos spēkos

Jau ziņots, ka Tiesībsarga birojs saņēmis informāciju no dažādu profesiju pārstāvjiem, tostarp mediķiem, ka, nevakcinējoties pret Covid-19, tiem draud atbrīvošana no darba, trešdien, 3. februārī, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdē paziņoja tiesībsarga vietniece Ineta Piļāne.

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) pagājušajā nedēļā TV3 pastāstīja, ka Latvijas armijā vakcinēšanās pret Covid-19 plānota kā obligāta, savukārt Zemessardzē tā būs brīvprātīga.

2 komentāri