Tiesībsargs nemierā, ka krimināllietā par pārkāpumiem slimnīcā “Ainaži” neviens bērns nav atzīts par cietušo

2 komentāri

Gada sākumā Tiesībsargs nāca klajā ar skaļām sūdzībām par pārkāpumiem, kas it kā notikuši bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā Ainažos.

Par notikumiem tur liecības tagad snieguši vairāk nekā simts cilvēku, taču aizdomās turēto un cietušo krimināllietā joprojām nav. Tiesībsargs Juris Jansons tāpēc bažīgs, vai šī lieta beigu beigās neizčākstēs. Policija skaidro, ka izmeklēšana turpinās, un darbu kavē lietas milzīgais apjoms.

Kriminālprocess, kas skar psihoneiroloģisko slimnīcu “Ainaži”, uzsākts par iespējamu cietsirdīgu un vardarbīgu apiešanos ar nepilngadīgajiem, kas bija ievietoti slimnīcā. Līdz šim gan neviens no bērniem nav atzīts par cietušo, jo bērnu likumiskie pārstāvji, piemēram, bērnu namu direktori, nelūdz policiju viņus par tādiem atzīt.

Galvenie pārkāpumi, ko Tiesībsargs konstatēja “Ainažos”, bija bieža ilga bērnu piesiešana pie gultas. Jansons norāda, ka bērnam, kurš tiek atzīts par cietušo, uzreiz ir citas tiesības, piemēram, prasīt valsts kompensāciju, kā arī ļautu tam saņemt juridisko palīdzību. Vairums “Ainažos” ievietoto bērnu nākuši no bērnu namiem, kas nozīmē, – juridisko atbildību par viņiem nes bērnu namu direktori. Tiesībsargs pieļauj, – lai paši sev nesarežģītu dzīvi, viņi nelūdz procesa virzītāju atzīst šos bērnus par cietušajiem.

Jansons skaidro: “Ja viņi nāk no šī bērnu nama, viņi ir nonākuši psihoneiroloģiskajā slimnīcā nevis ar kādām psihiskām slimībām, bet ar uzvedības novirzēm, tad tas nozīmē to, ka tā jau ir tāda diezgan nopietna līdzatbildība faktiski jau no bērnu namu direktoru puses. Tātad viņš kaut ko ir pārkāpis, viņš kaut ko nav nodrošinājis, piemēram, nav piesaistījis vajadzīgos speciālistus, lai strādātu ar uzvedības novirzēm.”

Tikmēr Valsts policijas Vidzemes pārvaldes priekšnieks Imants Mitrošenko norāda, ka izmeklēšanā nopratinātas jau simts personas, tostarp 42 bērni. Iesaistītās puses sadarbojoties. Tas, ka joprojām neviens nepilngadīgais nav atzīts par cietušo, izmeklēšanu neapgrūtinot.

“Tas nekādi neietekmē procesa izmeklēšanu, vai viņi aktīvi piesakās, vai neaktīvi, vai nevēlas. Jo procesa iznākums nav atkarīgs no tā, vai viņi atzīs sevi par cietušo vai nē, jo šeit ir skartas nepilngadīgo un bērnu intereses, un šī ir publiskās apsūdzības lieta, un mēs to izmeklējam,” norāda Mitrošenko.

Jansonu gan tas nepārliecina. Viņš, vadoties pēc citām lietām, kur iesaistīti vardarbībā cietuši bērni, turklāt tādi, kas palikuši bez vecāku gādības, nevarot paļauties vien uz tiesībsargājošajām iestādēm. Viņš lūdzis zvērinātu advokātu padomi brīvprātīgi sniegt juridisko palīdzību tiem nepilngadīgajiem, kuri iesaistīti Ainažu psihoneiroloģiskās slimnīcas kriminālprocesā. Advokātu padomes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs TV3 Ziņām norāda, ka šī palīdzība būtu jānodrošina visiem bērniem, kuri šajā lietā ir cietuši, nevis tikai dažiem izredzētajiem, bet tik un tā sola, ka advokāti nākšot palīgā.

Rozenbergs skaidro: “Precizējot darba uzdevumu un darba apjomu, padome ar savu lēmumu var uzdot kādam advokātam sniegt juridisko palīdzību. Un es domāju, ka mēs no 1300 advokātiem Latvijā pilnīgi noteikti atradīsim vienu vai vairākus, kas būs gatavi šo pienākumu uzņemties.”

Turklāt bērnu likumiskie pārstāvji šādā gadījumā nemaz nevarēšot atteikties no advokāta iesaistīšanās bērnu tiesību pārstāvēšanā.

Policijas ieskatā advokātu iesaistīšanās kriminālprocesā lietas izskatīšanu ātrāku vai lēnāku nepadarīs. Šobrīd lielākais kavēklis ir milzīgais materiālu apjoms, piemēram, caurlūkot diennakts novērošanas kameru fiksēto ilgā laika posmā.

Mitrošenko min: “Šajā te ārstniecības iestādē bija diennakts video, kas ir jāskata, tas ir nenormāls apjoms. Viens izmeklētājs to nevar paveikt, tur ir jāgaida noteikts laiks, mēs pie tā strādājam. Šajā video varētu būt redzamas darbības, kas ir saistītas ar vardarbību, mēs to nevaram izslēgt un nepārbaudīt. Plus vēl ir dokumentu apjoms, kas ir izņemts citu procesuālo darbību laikā.”

Mitrošenko arī norāda, ka vardarbība “Ainažos” konstatēta arī pašu bērnu starpā. Lielāki jaunieši darījuši pāri mazgadīgajiem. Tāpat ierosināts process pret kādu tuvu pilngadībai esošu jaunieti par miesas bojājumu nodarīšanu personālam. Kad procesam varētu būt kāds rezultāts, Mitrošneko nevarot prognozēt.

2 komentāri