Tiesībsargs: Brektes murālis uz skolas sienas nerada draudus bērnu garīgajai veselībai

2 komentāri
Tiesībsargs: Brektes murālis uz skolas sienas nerada draudus bērnu garīgajai veselībai
PAULA ČURKSTE, LETA

Tiesībsargs ir izskatījis kāda iedzīvotāja iesniegumu par uzsākto iedzīvotāju parakstu vākšanas iniciatīvu līdzdalības portālā ManaBalss, lai nekavējoties tiktu likvidēts neviennozīmīga un erotiska rakstura murālis ”Veltījums Skulmei” uz Rīgas 40. vidusskolas ēkas sienas Akas ielā 10., kura autors ir Kristians Brekte.

Brektes darbā kopumā, kā arī atsevišķos tā elementos tiesībsargs nesaskata draudus bērnu garīgajai attīstībai. Konkrētajā mākslas darbā, tiesībsarga ieskatā, nav propagandēts  neviens no aspektiem, kas uzskaitīti Bērnu tiesību aizsardzības likumā. Bērnu neizpratne par zīmējumu kopumā, atsevišķiem tā elementiem vai nespēja uztvert tā izveides motivāciju un izpildījuma asociatīvo sakarību, nav pietiekams iemesls, lai šo murāli uz skolas sienas aizkrāsotu.

Lasi vēl – Brektes murālis uz Rīgas 40. vidusskolas sienas nepārkāpj Bērnu tiesību aizsardzības likumu, norāda VBTAI

Tiesībsarga ieskatā, lai mākslas darbs tiesiskā izpratnē varētu tikt uzskatīts par tādu, kas rada draudus bērna garīgajai attīstībai, ir jāpierāda, ka tas ir pretrunā ar sabiedrībā atzītiem pieklājības un morāles standartiem. Ņemot vērā sabiedrības un paaudžu uztveres mainīgumu par to, kas ir pieņemami un kas nē, varētu būt diezgan sarežģīti pierādīt mākslas darba iespējamu apdraudējumu.

Tiesībsargs uzskata, ka vecāku pienākums ir audzināt un sagatavot bērnus dzīvei miera, cieņas, iecietības, brīvības, vienlīdzības un solidaritātes garā.

Māksla ir sabiedrības ikdienas dzīvē klātesoša, taču spēja kādā mākslas darbā saskatīt un novērtēt mākslu ne katram piemīt.

Lasi arī – Lielu ažiotāžu radījis mākslinieku gleznojums uz 40. vidusskolas sienas; soctīklos izceļas asas diskusijas

Tiesībsarga ieskatā, tas, ka kādai personu grupai kāds mākslas darbs nepatīk, ir pieņemami. Taču, vienas vai otras personu grupas ieskatiem par mākslas darbu nevajadzētu veicināt tā cenzūru, kas atbilstoši Satversmē noteiktajam ir aizliegta.

2 komentāri