Tiesībsargs ass par premjera darbu Covid-19 krīzē; lēmumi bijuši saraustīti, un atbalsts – novēlots

11 komentāri

Ar visai neglaimojošu kritiku valdības un premjera Krišjāņa Kariņa (JV) darbam nācis tiesībsargs Juris Jansons, kurš Kariņa sniegumu īsi raksturo kā “neapmierinošu” un valdības lēmumus haotiskus, savukārt atbalstu – novēlots, kā arī akcentē stratēģijas trūkumu, ja izvērsīsies trešais pandēmijas vilnis, vēsta TV3 Ziņas.

Tas, ko tiesībsargs valdībai pārmet visasāk, ir laiskais noskaņojums vasarā, kad Covid-19 saslimstības rādītāji Latvijā strauji uzlabojās, ļaujot noticēt, ka tiekam ar krīzi galā labāk nekā visa pārējā pasaule. Tas bijis laiks, kad jāzīmē plāni iespējamai krīzei. Turpretī tā šķietami pārsteidza nesagatavotus. Valdības darbs iestiepās naktī. Paziņojumi – pēkšņi, haotiski un pat pretrunīgi.

Tiesībsargs Juris Jansons

“Pirmkārt, tā ir premjera atbildība, kas notiek valdībā. Ja ministri darbojas autonomi un atšķirīgi lemj, kas lemts valdības sēdēs, rada spriedzi un neuzticību, ka valdības lēmumi pārdomāti. Zeķes var nopirkt, bet zābakus nevar. (..) Ļoti daudz iracionālu un neloģisku lēmumu, kas rada neuzticību valdībai.”

Jansons domā, – atbalsts bijis novēlots. Pabalsts kā forma nav pareizs, kad darbs apstājies ne uzņēmēju vainas dēļ. Kompensējošam mehānismam bijis jāiekrīt katra kontā bez prasīšanas – visa aina Valsts ieņēmumu dienestam esot redzama, uzskata tiesībsargs.

Kritiku gan cenšas atspēkot Ekonomikas ministrija. Atbalsta mehānismi jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju, un, iekams kādam pārskaitīt atbalsta naudu, jāpārliecinās, kā un par cik uzņēmums cietis zaudējumus.

Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Edmunds Valantis

“Perioda, ko nebūtu noseguši, šobrīd nav. Protams, no pieteikšanās līdz saņemšanai nav uzreiz, bet esam centušies mehānismus nodrošināt.”

Nu jau mediķi brīdina par iespējamu trešo vilni, kad sāk plosīties lipīgākais Covid-19 paveids.

Scenārija nav arī tam, uzskata tiesībsargs.

Stratēģiskā plānošana tiešām bijis šīs valdības smagākais pārbaudījums, piekrīt žurnālists Aidis Tomsons.

“Lai nu ko, bet stratēģiskā gatavošanās bijusi ļoti draņķīga. Vai visu var pārmest premjeram, viņš ir kapteinis. Daudz kas atkarīgs no spēlētājiem, un tie bijuši vāji. Kapteinis nevar padarīt stipru komandu, bet – kad uzņemas lielāku iniciatīvu lielāku vai mazāku,” žurnālists Aidis Tomsons.

Ar tikai astoņām vietām Saeimā premjers bijis spiests lavierēt starp koalīcijas partneru vēlmēm. Žurnālists atzinīgi vērtē, ka izlēmību premjers demonstrēja, mainot veselības ministru, un viss liecina, – tā varētu nebūt pēdējā spēlētāju maiņa Kariņa komandā.
11 komentāri