Tiesa: Skolai ir tiesības ēdināt tikai veģetāri

1 komentārs

Administratīvā rajona tiesa apmierinājusi Ikšķiles Brīvās skolas prasību pret Pārtikas un veterināro dienestu. Tas nozīmē, ka skolā arī turpmāk drīkstēs pasniegt veģetāras pusdienas. Norma par to, ka skolēnu ēdienkartē obligāti ir jāiekļauj gaļa vai zivis, ir atzīta par nepamatotu.

Tiesas lēmums radījis precedentu, pēc kura, iespējams, būs jāmaina Ministru kabineta noteikumi.

Ministru kabineta 172 noteikumi nosaka, ka skolēnu kompleksajā ēdienkartē ir obligāti jāiekļauj 200 grami gaļas vai zivju nedēļā. Pārtikas un veterinārais dienests piesprieda Ikšķiles Brīvajai skolai naudassodu par šīs normas neievērošanu. Proti, skolā jau gadiem ilgi ar bērnu vecāku atbalstu tiek pasniegtas kompleksās veģetāras pusdienas. Izglītības iestāde apstrīdēja Pārtikas un veterinārā dienesta lēmumu tiesā un šodien uzvarēja.

Ikšķiles Brīvās skolas vadītāja Kristīne Liberta:

Ļoti priecājos, ka mūsu tiesu sistēma ir tik ātra, efektīga un patiešām ir ņēmusi vērā pat vairākus aspektus nekā pat attiektos uz šo jautājumu. Man ir liels prieks, ka tiesnese to skatīja tādā kopumā un veselumā. Un patiešam, ka tā veģetāra ēdināšana tiek atbalstīta arī no tiesas puses.

Administratīvā rajona tiesa nosprieda, ka ar minēto prasību tiek ierobežota Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencija. Atzīstot gaļā esošo uzturvielu nepieciešamību pilnvērtīgai bērna attīstībai, tiesa tomēr norāda uz to, ka vecākiem ir tiesības uzņemties atbildību par pilnvērtīga uztura nodrošināšanu bērniem. Līdz ar to prasība katru nedēļu iekļaut 200 gramus liesas gaļas vai zivs Ikšķiles Brīvās skolas pusdienu ēdienkartē nav pamatota un samērīga ar leģitīmo mērķi bērniem nodrošināt veselīga un līdzsvarota uztura lietošanu.

PVD ģenerāldirektors Māris Balodis:

Tas nozīmē, ka tiesa apšauba Ministru kabineta noteikumos pateikto. Un tas nozīmē, ka mēs kā uzraugoša institūcija varam konsultēties tikai ar likumdevēju, lai lemtu par tālākām rīcībām.

Tiesas spriedums rada precedentu pēc kura, iespējams, būtu jāmaina valdības noteikumi par skolēnu uztura obligātajām normām. Visticamāk, tiesas lēmums tiks apstrīdēts.

Spriedumu var pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā viena mēneša laikā.

TOP komentāri

 • persona
  0 0 0

  persona

  Bet vismaz tuvāk uz veselīgāku ēdināšanu. Es tikai nesaprotu to, kāpēc visu dzīvo ko cilvēki uz zemes ir atklājuši ir obligāti jāēd? Dzīvnieki - zivis un gaļas, viņiem ir daudz tauku rezerves, lai izdzīvotu ārkārtas situācijā, apēdot viņus mēs atkal paliekam apaļāki. Cilvēkiem pārlieku svars noved pie daudzām slimībām un valstij tas patīk.
  Bet otra grupa ir augļi, dārzeņi un putraimi, tie kas nav pie dzīvniekiem. Satur daudz šķiedrvielas, kas palīdz cilvēku orgāniem normāli darboties un līdz ar to ir mazāk slimību.

  Kāpēc tad ieviest tik daudz tos dzīvniekus? Tāpēc ka grib iebāst mutē visu ko var, zinot ka tas nav labi? Planēta izmirst un mēs tai līdzi

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl