Tiesa skata VID vadītājas un finanšu ministra konfliktu

1 komentārs

Divu augstu valsts amatpersonu nesaprašanos pirmdien turpināja šķetināt tiesa. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadītāja Ieva Jaunzeme apstrīdēja finanšu ministra Jāņa Reira (JV) uzlikto disciplinārsodu – rājienu. Ministrija pārmet, ka VID vadītāja “piesedz” dienesta amatpersonu neizdarību, taču viņa to kategoriski noliedz.

Kā jau pandēmijas laikā, tiesas sēde notika attālināti, video konferences režīmā. Taču arī tur bija jūtama spriedze starp iesaistītajām pusēm. Konflikts starp VID vadītāju un Finanšu ministru ir ar pamatīgu vēsturi. Pagājušā gada vasarā Finanšu ministrija sāka dienesta izmeklēšanu par VID ģenerāldirektores rīcību, izvērtējot vairākus uzskaitītos gadījumus, kad Jaunzeme, iespējams, atteikusies izmeklēt lietas pret augstām VID amatpersonām.

Pirmdien tiesa vērtēja epizodi par 2019. gada augustu, kad notika VID Sabiedriskā labuma komisijas sēde. Tā nenotika klātienē, bet ar e-pastu starpniecību.  Likums šādu kārtību neparedz. Par notikušo ļoti neapmierināts bija viens no iesaistītajiem komisijas locekļiem Kārlis Orleāns, kas vērsās ar sūdzību ministrijā. Izvērtējot notikušo, Jaunzemei piemērots rājiens. Jaunzeme to lūdz tiesai anulēt.

Sēdes sākumā tiesa uzklausīja VID Sabiedriskā labuma komisijas vadītājas liecību. Viņa skaidroja, ka komisijas loceklis regulāri traucējis darbu un par to viņa paziņojusi VID vadītājai.

VID Sabiedriskā labuma komisijas vadītāja Ilze Borance norādīja: “Jā, esmu pārrunājusi ar ģenerāldirektori Ievu Jaunzemi, nepateikšu, cik reižu, ne vienu, divas. Es darīju uzmanīgu par ētikas principu neievērošanu, lūdzu, esam koleģiāli, bez aizvainojumiem vienam pret otru.”

Ministrija uzskata, ka tā vietā, lai sodītu komisijas vadītāju par pārkāpumu, Jaunzeme esot viņu piesegusi, un šis esot tikai viens no vairākiem gadījumiem, kad redzama līdzīga rīcība.

“Šodien tiesā parādījās stāsts, ka protokols ir, lai gan tā nav – lietas materiālos nav šāda dokumenta! Finanšu ministrija nevar piekrist, Orelāna sūdzība nav mazsvarīga, viņš ir norādījis uz būtiskiem komisijas pārkāpumiem,” pauda Finanšu ministrijas pārstāve Ilze Vucēna.

Tikmēr Jaunzemes aizstāve Gunta Kuzmane uzsver, ka vēršanās pret viņu ir nepamatota: “Šobrīd debatēs sniegtais skaidrojums pilnībā atšķīrās no tiem apstākļiem, kādi bija norādīti atzinumā!”

Spriedumu tiesa pasludinās 30. aprīlī. Raidījums “Nekā personīga” ziņoja, ka Jaunzemei un Reiram nav labas attiecības, zināms jau vairākus gadus, vēl kopš laika, kad abi bija Labklājības ministrijas vadībā.