Tiek lēsts, ka Latvijā vairāki tūkstoši cilvēku nezina, ka ir HIV pozitīvi

0 Komentāru

Daudzās Eiropas valstīs šī nedēļa nosaukta par “HIV testēšanas” nedēļu. Latvijā saslimstība ar HIV joprojām ir aizspriedumiem apvīta, tāpēc daudzi inficētie par to nemaz nezina, neaizdomājas un nepārbaudās.

Tāpēc mediķi īpašā akcijā šonedēļ atgādinās, ka vīruss var apdraudēt ikvienu, taču, laikus ārstējoties, HIV vairs nav nāves spriedums.

Starp Eiropas Savienības valstīm Latvija ir pirmrindniece imūndeficīta vīrusa jeb HIV izplatībā – gadā diagnosticē vairāk nekā 300 jaunu saslimšanas gadījumu.

Pašlaik apzināto HIV pacientu skaits svārstās ap 8000, taču lēsts, ka inficēto cilvēku varētu būt par dažiem tūkstošiem vairāk, bet viņi savu infekciju neapzinās. Tāpēc HIV un AIDS slimnieku atbalsta biedrība sākusi akciju, atgādinot, ka ir bīstami nezināt savu un sava partnera HIV statusu.

Atbalsta grupas “Agihas” vadītājs Andris Veiķenieks norāda: “Šī infekcija apdraud ikvienu sabiedrības locekli. Mēs joprojām dzīvojam 20. gadsimta mītos, ka tā skar seksuālo pakalpojumu sniedzējus, narkomānus vai homoseksuālus vīriešus. Tā sen nav taisnība. Šis gadsimts ir pierādījis, ka lielākā infekcijas pārnese notiek heteroseksuālā ceļā. Vizuāli vesels cilvēks var būt – HIV infekcija var pārvietoties ar jaunāko “Lexus” un rokās var būt pēdējais “iPhone”.”

Ar HIV vīrusu inficētajiem valsts nodrošina apmaksātu terapiju visa mūža garumā. Arī mūsdienu medicīnas sasniegumu dēļ šī diagnoze vairs nenozīmē nāves spriedumu, bet pareiza ārstēšanās var saglabāt vesela cilvēka dzīvildzi, taču cilvēki minstinās pārbaudīties.

“Mūsu kolēģi infektologi ir pasaules līmeņa cilvēki, kuri ir spējīgi menedžēt slimību, ja runājam tā moderni, un pielāgot terapiju. Imunitātei pazemināties nevajadzētu, ja pacients kārtīgi lieto medikamentus, mēs laboratoriski viņu kontrolējam,” skaidro Infektoloģijas poliklīnikas vadītāja Inga Ažiņa.

Savukārt Veselības ministrija grasās vairāk strādāt profilaksei un informēt par vīrusa izplatības ceļiem, kā arī stāstīt, ka, sākot ārstēties, inficētais vairs nav infekcijas avots un vīrusu tālāk nenodod. Top arī reģistrs, kurā apkopot datus par inficēšanās ceļiem.

“Apkopojot datus, būs iespēja atklāt vājākos posmus, uz ko īpaši jāstrādā,” bilst Veselības ministrijas Sabiedrības veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane.

Akcijas laikā par zemāku cenu Latvijas lielākajās laboratorijās varēs veikt testu, bet šīs nedēļas nogalē centrālajā dzelzceļa stacijā pārbaudīties bez maksas būs iespēja jebkuram.

0 Komentāru