Tiek gatavots eksperimentāls interneta “troļļu uzbrukums” Latvijai

2 komentāri

Vai Latvijā veidos skandalozo interneta “troļļu” fermu, kas ar propagandas paņēmieniem centīsies ietekmēt cilvēku domāšanu? Šāds jautājums rodas pēc vadošajā vakanču portālā ievietotā sludinājuma, ka darbā tiek pieņemti interneta “troļļi”. Šāda tipa interneta komentētāji ir arī Drošības policijas uzmanības lokā.

Izstāžu zāles Ķīpsalas pakļautībā esošais projekts RigaComm ievietojis internetā Latvijā pirmo reizi tik atklātu darba sludinājumu, ka tiek meklēti interneta troļļi. Desmitiem vai pat simts un vairāk cilvēku tad tiktu dots uzdevums internetā masīvā apjomā izplatīt konkrēta pasūtījuma idejas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pēc definīcijas “troļļi” ir personas, kas komentāru veidā portālos, sociālajos tīklos un blogos ievieto sagrozītu, tendenciozu un propagandas tipa informāciju. Līdz šim “troļļi” mums ir asociējušies ar Krievijas propagandas mašinēriju.

Maskavas algotie “troļļi” līdz šim centušies internetā pārliecināt – Putins ir labs, Ukraina okupējama, Baltijas valstis naidīgas. Tieši šis aspekts licis interneta “troļļu” aktivitātes uzraudzīt Drošības policijai, kura jau šobrīd Latvijas interneta portālos atklājusi organizētās “troļļošanas” pazīmes.

“Šobrīd tā saucamā “troļļošana” nav krimināli sodāma darbība, taču Drošības policijas vērtējumā tendenciozi un sagrozīti komentāri, kas tiek apzināti izplatīti nolūkā diskreditēt Latvijas Republiku un tās amatpersonas, nelabvēlīgi ietekmē demokrātisko diskusiju procesu un tādējādi ilgtermiņā var radīt riskus nacionālās drošības interesēm,” norāda Drošības policija.

Foto: Ekrānuzņēmums

Foto: Ekrānuzņēmums

Drošības policija neatklāj, vai tās uzmanības lokā nonācis konkrētais RigaComm “troļļu” meklēšanas sludinājums. Tā ievietotājs gan steidz mierināt, ka viņu darbības būs tikai kā eksperiments.

Sociālo tīklu un interneta mārketinga eksperts gan ir negatīvi pārsteigts par šāda darba sludinājuma parādīšanos, sauc to par interneta industrijas graušanu un pat aicina CVonline sludinājumu izņemt ārā.

“Tas noteikti nebūs saistīts ar mums zināmajiem interneta “troļļiem”, kuri veic melīgas informācijas izplatīšanu vai propagandu. Meklējam komunikācijas studentus, kuri diskutēs internetā, iesaistot pārējo sabiedrību. No parastajiem interneta komentētājiem viņi atšķirsies ar to, ka šī būs īslaicīga, mērķtiecīga komunikācija. Netiks varbūt uzbāzts viens viedoklis, bet drīzāk vērtēsim, kā sabiedrība iesaistās un uz to reaģē. Tematus vēl precizējam, bet politika tur noteikti nebūs. Fokusā būs inovācijas, tehnoloģijas un bizness,” teic projekta RigaComm vadītājs Andris Breške.

Savukārt Inspired Digital digitālo komunikāciju eksperts Artūrs Mednis norāda: “Tie riski pēc tam arī varbūt, ka viņi var iet pie jebkura Maskavu pārstāvošā spēka un teikt – mums ir instrumenti, mums ir pat cilvēki, mēs zinām, kur kas kā darbojas, mums tur sareģistrēti simtiem kontu tur spokos, tvnet, delfos un visur citu, un mums ir rīki, kā mēs to visu varam darīt.”

Mednis raksturo, ka “troļļi” ”grūž politisko informāciju, rada dezinformāciju, nestabilitāti sabiedrībā caur komentāriem portālos un sociālajos tīklos”. Tāpat digitālās komunikācijas eksperts satraucas, ka šāda atklātā tipa sludinājums, meklējot “troļļus”, var sākt likt pieņemt interneta piesārņošanu uztvert kā sociāli akceptējamu rīcību.

“Principā varētu novest pie tā, ka tālu nav, ka atnāks, vai varbūt tas jau arī notiek, kaut kādi prokrieviskie spēki no Maskavas, kas ar līdzīgiem sludinājumiem, sakot, ka tas ir eksperiments, ka tas ir studentiem, faktiski pieņems darbā cilvēkus un liks viņiem portālos izplatīt šo melīgo informāciju, kādu šeit nemaz nevēlamies redzēt,” uzskata Mednis.

“Troļļu” meklētājs RigaComm noliedz, ka būtu ļaunprātīgs nolūks, bet drīzāk kā īslaicīgs eksperiments pamēģināt saprast, vai Latvijā var izveidot “troļļu” armiju un analizēt, kā konkrētās “troļļošanas” aktivitātes būs ietekmējušas cilvēku domāšanu.

“Metadoloģijas sistēmu, ko mēs izstrādāsim šīs pētnieciskās akcijas ietvaros, mēs noteikti nenodosim trešajām personām, tā būs mūsu iekšēji izstrādāta sistēma, kas pie mums arī paliks,” skaidro projekta RigaComm vadītājs Andris Breške.

Skaties video!

TOP komentāri

 • EU fans
  +3 +3 0

  EU fans

  Izņemot pašus - troļu nav - mani sen jau delfi apgriezuši pēc mac`a - ir ti prUSAku pakaļlīdēji ....
 • Kristīne Barbare
  0 0 0

  Kristīne Barbare

  Atvainojos, bet šis ož atkal pēc kārtējā pasūtījuma raksta! Es zinu daudzus, jo daudzus paziņas, cilvēkus, kam ir PĀRLIECĪBA tāda - Krievijas sakarā, un kam ir citas iekšējās vērtības! Dīvaina "kārtējā vienpusība", pieminēt "šķietamus Putina troļļus", bet aizmirst pieminēt Vienotības "troļļus", par kuriem jau ļoti, ļoti daudziem sāk vērties acis vaļā! Tie, kas jūt patiesību, tiem, kas ir vēl svēts palicis, tie vairs uz šādiem rakstiem neuzķeras! Nu cik VAR muļķot tautu un ar visiem līdzekļiem apspiest tiesības BRĪVI izteikties? Tad jau arī mākslinieki, kuri uzstājas Krievijā, ir troļļi, sabiedrībā pazīstami cilvēki, kurus nosoda par atšķirīgu viedokli... Šie pasūtījuma raksti jau sāk apnikt! Nu cikvar! Jo vairāk šādus publicēs, mēģinās tautas apziņu zombēt, jo vairāk celsies cilvēku kājās un pretosies tam, neklusēs, iebildīs! Un - DZĪVI cilvēki! Tādas ir manas tiesības!!!!

  Vienīgie troļļi, kas ir - ir pretējā pusē, ieskaitot šo rakstu! Jo pārāk daudz cilvēku jau sāk interesēties par šo tēmu un pievērst tai uzmanību! Nu jācenšas visu "vērst sev par labu", ne?

  Un - ko, Jūs OFICIĀLI taisaties veikt "eksperimentu" ar "cilvēka apziņu"? Liekot OFICIĀLI troļļiem līst komentāru sadaļās un musināt cilvēkus, arī tos, kas labticīgi tic, ka tie, kas publicē komentāru, arī tā domā? KĀDAS vērtības jūs mācāt tautai un izplatāt? Ka meli "eksperimentālā kārtā" ir atbalstāmi un labi? Nu nē, es TAM nepiekrītu un šādu ideju NEATBALSTU!!!!!!!!!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl