Testējam politiķu patriotisma zināšanas: Skandalozās filmas Soviet Story režisors Šnore

1 komentārs
Testējam politiķu patriotisma zināšanas: Skandalozās filmas Soviet Story režisors Šnore
12.Saeimas deputāts Edvīns Šnore (Foto: LETA)

Patriotu nedēļas ietvaros portāls Skaties.lv testē pašmāju politiķu zināšanas par Latviju! Šodien varat aplūkot, kā uz pieciem jautājumiem atbildēja Nacionālās apvienības deputāts, filmas Soviet Story režisors Edvīns Šnore. Skaties un vērtē deputāta atbildes!

Nacionālās apvienības deputāts ir arī filmas Padomju stāsts (Soviet story) scenārija autors un režisors. Filma tapusi 2008. gadā, un tā stāsta par padomju režīma noziegumiem un PSRS sadarbību ar nacistisko Vāciju līdz 1941. gadam.

Visiem politiķiem tika uzdoti pieci vienādi jautājumi aizvadītajā nedēļā. Katrai atbildei bija dotas aptuveni 15 sekundes laika.

Edvīns Šnore

1. Nosauciet visus pirmskara Latvijas prezidentus!

Čakste, Zemgals, Kviesis, Ulmanis.

2. Par ko ir atbildīga senlatviešu dievība Ūsiņš un par ko – Māra?

Ūsiņu gan es nevarēšu pateikt, bet Māra… tomēr arī labāk neminēšu.

3. Īsi un kodolīgi pārstāstiet eposa Lāčplēsis saturu un ideju!

Lāčplēsis ir Andrejs Pumpura eposs, kas sarakstīts 19. gadsimta astoņdesmitajos gados. Tur runa ir par senlatviešu cīņu ar krustnešiem. Lāčplēsis cīnās ar Melno Bruņinieku, kas simbolizē ārvalstu iebrucējus. Laikā, kad eposs radās, līdzīgi eposi tika sacerēti arī citviet Eiropā – Igaunijā, Somijā. Eposs spēlēja būtisku lomu latviešu nācijas formēšanā. Tas bija vēsturiskais, mītiskais pamats, kas tika izmantots arī vēlāk, formējot moderno latviešu nāciju. Tajā laikā radās arī jaunlatviešu kustība, kas gala beigās noveda pie Latvijas valsts dibināšanas.

4. Nosauciet ceturto lielāko Latvijas pilsētu!

Iespējams, ka Valmiera.

5. Ko simbolizē Latvijas ģerbonī redzamā sarkanā lauva un pelēkais grifs?

Nav atbildes uz šo jautājumu.

Skaties arī, kā uz jautājumiem atbildējis Latvijas Reģionu apvienības lokomotīve Mārtiņš Bondars, No sirds Latvijai vadītāja Inguna Sudraba un Latvijas Krievu savienības pārstāve Tatjana Ždanoka!

Uz cik jautājumiem pareizi atbildētu Tu?

Pareizās atbildes:

1. Nosauciet visus pirmskara Latvijas prezidentus!
Jānis Čakste, Gustavs Zemgals, Alberts Kviesis, Kārlis Ulmanis

2.Par ko ir atbildīga senlatviešu dievība Ūsiņš un par ko – Māra?
Ūsiņš ir gaismas un pavasara dievs, auglības simbols, kā arī zirgu un bišu aizgādnis. Māra ir augstākā mātes dievība, dod ”apvalku” cilvēku dvēselēm, bērns tiek uztverts kā Māras dāvana, Māra palīdz dzemdībās, kā arī paņem aizsaulē cilvēku dvēseles; Māra ir arī veselības un auglības aizgādne, arī piena un govju aizgādne.

3.Īsi un kodolīgi pārstāstiet eposa Lāčplēsis saturu un ideju!
Lāčplēsis ir Andreja Pumpura sarakstīts eposs. Lāčplēsis, šī eposa galvenais varonis, ir dievu izvēlēts, un viņa spēks slēpjas lāča ausīs. Virsaiša Aizkraukļa pilī viņš ievēro Spīdalu, kas sadarbojas ar svētuli Kangaru un Veco raganu. Eposa beigās gan Spīdala savu ļauno rīcību nožēlo un labojas. Vēlāk Lāčplēsis sastop Laimdotu, kurā iemīlas, kā arī Koknesi, ar kuru abi kļūst draugi un cīņu biedri. Svētulis Kangars izprovocē karu ar igauņiem, nedaudz vēlāk vācieši nolaupa un uz Vāciju aizved Laimdotu un Koknesi, un Lāčplēsis dodas viņus glābt. Ceļojums beidzas laimīgi, pēc tam Lāčplēsis apprec Laimdotu, bet Koknesis – Spīdalu, taču drīz vien varoņiem ir jācīnās ar krustnešiem. Pēc vairākām kaujām Lāčplēsim ir jāmēro spēki ar Melno Bruņinieku. Kangars atklāj vāciešiem, ka Lāčplēša spēks slēpjas ausīs, un cīņas laikā Melnais Bruņinieks ausis nocērt un abi iegāžas Daugavā.

4.Nosauciet ceturto lielāko Latvijas pilsētu!
Jelgava. Tur 2014. gada martā dzīvoja 62,5 tūkstoši cilvēku.

5.Ko simbolizē Latvijas ģerbonī redzamā sarkanā lauva un pelēkais grifs?
Sarkanais lauva simbolizē Kurzemi un Zemgali, bet pelēkais grifs – Vidzemi un Latgali.

1 komentārs