Testējam politiķu patriotisma zināšanas: aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis 

0 Komentāru
Testējam politiķu patriotisma zināšanas: aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis 
(Foto: LETA)

Patriotu nedēļas ietvaros portāls Skaties.lv testē pašmāju politiķu zināšanas par Latviju! Politiķiem tika uzdoti pieci jautājumi ar lūgumu sniegt īsas atbildes. Šoreiz atbildēja Zaļo un Zemnieku savienības pārstāvis un aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis.

Jāsaka, ka Raimonds Vējonis nelielo zināšanu pārbaudi izturēja godam.

Raimonds Vējonis

1. Vai varat nosaukt visus pirmskara Latvijas prezidentus?

Jānis Čakste kā pirmais Valsts prezidents, Gustavs Zemgals, tad divi LZS prezidenti – Alberts Kviesis un Kārlis Ulmanis. Ļoti atšķirīgi cilvēki.

2. Par ko latviešu mitoloģijā atbildēja Māra un Ūsiņš?

Cik atceros no tautasdziesmām – Māra par visu, kas aug, svētību, bet Ūsiņš konkrēti par zirgiem.

3. Īsi un kodolīgi pārstāstiet eposa Lāčplēsis saturu un ideju!

Poēma par Latviju, kurā cilvēki cīnās vai nu par savām interesēm, vai augstāku ideju. Koncentrēts nāciju veidojošo simbolu apkopojums – Gaismas pils, Koknesis, Laimdota, Kangars, Spīdola. Galvenais, kas jāatceras, – Melnais bruņinieks ir reāla ļaunuma simbols un laiku pa laikam tiek no dzelmes ārā, tāpēc pret viņu ir jācīnās.

4. Kura ir Latvijas ceturtā lielākā Latvijas pilsēta?

Pēc cilvēku skaita? Jelgava.

5. Ko simbolizē grifs un lauva Latvijas ģerbonī?

Lauva – spēku, grifs – gudrību. Latvijas ģerbonī simboliem ir papildu slodze – lauva nāk no Kurzemes, grifs no Pārdaugavas hercogistes. Saules stari apzīmē novadus. Heraldika ir zinātne, māksla un vēsture vienlaikus, tāpēc jābūt speciālistam, lai skaidrotu visas nianses.

Uz cik jautājumiem pareizi atbildētu Tu?

Pareizās atbildes:

1. Nosauciet visus pirmskara Latvijas prezidentus!
Jānis Čakste, Gustavs Zemgals, Alberts Kviesis, Kārlis Ulmanis

2.Par ko ir atbildīga senlatviešu dievība Ūsiņš un par ko – Māra?
Ūsiņš ir gaismas un pavasara dievs, auglības simbols, kā arī zirgu un bišu aizgādnis. Māra ir augstākā mātes dievība, dod ”apvalku” cilvēku dvēselēm, bērns tiek uztverts kā Māras dāvana, Māra palīdz dzemdībās, kā arī paņem aizsaulē cilvēku dvēseles; Māra ir arī veselības un auglības aizgādne, arī piena un govju aizgādne.

3.Īsi un kodolīgi pārstāstiet eposa Lāčplēsis saturu un ideju!
Lāčplēsis ir Andreja Pumpura sarakstīts eposs. Lāčplēsis, šī eposa galvenais varonis, ir dievu izvēlēts, un viņa spēks slēpjas lāča ausīs. Virsaiša Aizkraukļa pilī viņš ievēro Spīdalu, kas sadarbojas ar svētuli Kangaru un Veco raganu. Eposa beigās gan Spīdala savu ļauno rīcību nožēlo un labojas. Vēlāk Lāčplēsis sastop Laimdotu, kurā iemīlas, kā arī Koknesi, ar kuru abi kļūst draugi un cīņu biedri. Svētulis Kangars izprovocē karu ar igauņiem, nedaudz vēlāk vācieši nolaupa un uz Vāciju aizved Laimdotu un Koknesi, un Lāčplēsis dodas viņus glābt. Ceļojums beidzas laimīgi, pēc tam Lāčplēsis apprec Laimdotu, bet Koknesis – Spīdalu, taču drīz vien varoņiem ir jācīnās ar krustnešiem. Pēc vairākām kaujām Lāčplēsim ir jāmēro spēki ar Melno Bruņinieku. Kangars atklāj vāciešiem, ka Lāčplēša spēks slēpjas ausīs, un cīņas laikā Melnais Bruņinieks ausis nocērt un abi iegāžas Daugavā.

4.Nosauciet ceturto lielāko Latvijas pilsētu!
Jelgava. Tur 2014. gada martā dzīvoja 62,5 tūkstoši cilvēku.

5.Ko simbolizē Latvijas ģerbonī redzamā sarkanā lauva un pelēkais grifs?
Sarkanais lauva simbolizē Kurzemi un Zemgali, bet pelēkais grifs – Vidzemi un Latgali.

0 Komentāru