Komentāri

Audžuģimenes ir “iestrādāta” sistēma bērnu adopcijai uz ārzemēm un Civillikuma izmaiņas, kas paredz mainīt aizbildniecības regulējumu, šo situāciju tikai saasinās, tā uzskata teologs, biedrības Zvannieku mājas dibinātājs Juris Cālītis.

Tam gan nepiekrīt Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītāja Laila Rieksta-Riekstiņa, kas norāda, ka neviens bērns netiek adoptēts pret viņa gribu. Par šo jautājumu Laila Rieksta-Riekstiņa un Juris Cālītis šorīt diskutēja raidījumā 900 sekundes.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Skaties video!

Jaunās izmaiņas aizbildnības regulējumā saglabā praksē iedibināto aizbildniecības sistēmu, jo izmaiņas lielāko daļu – aptuveni 90% – aizbildniecības gadījumu neietekmē, preses konferencē paskaidroja Tieslietu ministrijas (TM) Civiltiesību departamenta direktore Dagnija Palčevska.

TM pārstāve norādīja, ka līdz ar izmaiņām skaidri tiks nošķirtas dažādās bērnu aprūpes formas, proti, par vecāku tiek uzskatīts un kļūst bērna adoptētājs, savukārt par aizbildni uzskata tuvu cilvēku, kas aizstāj vecāku. Savukārt audžuģimene ir speciāli sagatavoti cilvēki, kas ļauj bērnam pārvarēt nonākšanu svešā vidē, līdz bērns var nonākt atpakaļ ģimenē vai pie adoptētāja, vai aizbildņa.

Tikmēr bērnu aprūpes iestādē bērns uzturēsies līdz tam brīdim, līdz viņam tiks atrasts piemērots aizbildnis vai audžuģimene.

Palčevska norādīja, ka aizbildnībai ir jābūt atbilstošai bērna interesēm, nevis kā sabiedriskam labumam. Aizbildnībā netiek runāts tikai par radiniekiem šajā gadījumā, bet arī par cilvēkiem, kuriem pastāv emocionālā saikne un draudzība ar bērnu, izņemot pilnīgi svešus cilvēkus. “Ierobežošana ir visai minimāla,” tika pausts konferencē.

Līdz ar šādām izmaiņām tiek iecerēts, ka bērna aprūpes formas maiņa pēc šādas aizbildniecības nodibināšanas notiek iespējami reti.

Pašreiz Latvijā ir 4123 aizbildņi, no tiem vairāk nekā 3000 ir bērna radinieki – vecvecāki vai citi radinieki, savukārt 979 ir bijušas citas personas, un no šo personu skaita ievērojami maza daļa ir personas, kurām nav bijušas tuvas attiecības ar bērnu, norādīja TM.

Tāpat, kā norādīja TM pārstāve, 2013. gadā, piemēram, no 676 ieceltajiem aizbildņiem 133 nav bijuši radinieki, savukārt no šīm 133 personām apmēram 8% ir tādi, kuriem nav bijusi emocionāla saikne ar bērnu.

Tieslietu ministrija akcentē, ka likumprojekts saglabā Civillikumā un praksē iedibināto aizbildniecības sistēmu, jo izmaiņas lielāko daļu – aptuveni 90% – aizbildniecības gadījumu neietekmē.

Labklājības ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta direktore Līvija Liepiņa preses konferencē stāstīja par adopciju Latvijā, norādot, ka pērn valstī bija adoptēti 122 bērni. Savukārt ārvalstu adopcija pērn bijusi “rekordliela”, jo tika adoptēti 178 bērni, kurus adoptēja 110 cilvēki.

Liepiņa uzsvēra, ka lielākā bērnu pamattiesība ir nonākt ģimenē.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl