Teju 800 tonnas latu joprojām noglabāti zeķē

Komentāri

Tik daudz latu un santīmu svara izteiksmē joprojām atrodas pie iedzīvotājiem. Cilvēki monētas, galvenokārt, glabā kā piemiņu par bijušo Latvijas nacionālo valūtu. Tomēr ir arī cilvēki, kuri, atrodot makā latus, tos steidz mainīt pret eiro.

Santīmi un lati joprojām ir vērtība, tomēr to cena pretēji prognozēm ir salīdzinoši zema. Iedzīvotāji biežāk vēlas tos pārdot nekā nopirkt. Taču, uzzinot zemo cenu, daudzi nolemj latus tomēr paturēt.

Vismaz divreiz dārgāki nekā to nomināls ir īpašie lati, kas tika izdoti ierobežotās sērijās. To cena svārstās atkarībā no monētu metiena lieluma – no divarpus eiro līdz pat 15 un 20 eiro par vienu latu. Dārgākie ir ar stārķa un skudras attēlu.

Monētu tirgotāja Ingūna Ķirse novērojusi, ka reizēs, kad cilvēki nolēmuši pirkt kādu latu, tad dara to, lai noslēgtu īpašo 24 latu kolekciju.

Latvijas Bankā joprojām ir iespējams latus samainīt pret eiro. Kā novēroja LNT ziņas, cilvēki to arī dara, ja mājās atrodas kāds neizdots lats.

Latus maina arī viesi no ārvalstīm.

Kopš eiro ieviešanas apmainīti nepilni 40% lata un santīmu monētu. Latvijas Bankas pārstāvis Kristaps Otersons norāda, ka neapmainītas vēl ir vairāk nekā 347 miljoni monētu. To kopējais svars ir visai iespaidīgs – 794 tonnas.

Savukārt latu banknošu maiņa noritējusi krietni ātrāk, apmainīti jau teju 95% no visiem papīra latiem. Latvijas Banka latus pieņems tik ilgi, cik vien cilvēki tās vēlēsies mainīt.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl