“Taliban” jaunā valdība paziņo – sieviešu sports nav savienojams ar islāmu

106 komentāri
“Taliban” jaunā valdība paziņo – sieviešu sports nav savienojams ar islāmu
EPA/SCNAPIX

Afganistānu sagrābušais islāmistu grupējums “Taliban” arvien skaidrāk apliecina, – viņi atgriezīsies pie tā brutālā valdīšanas veida, kādu viņi īstenoja, būdami pie varas pirms vairāk nekā divdesmit gadiem, vēsta TV3 Ziņas.

Afganistānas jaunās valdības vadošajos amatos redzami kaujinieki, kas bija atbildīgi par vardarbīgo politiku deviņdesmitajos, bijušie Gvantanamo ieslodzītie, pašreizējie ASV un ANO melno sarakstu dalībnieki; rūdīti kaujas cīnītāji. Austrālijas televīzijā pārraidīta “Taliban” jaunās valdības kultūras komisijas pārstāvja intervija, kurā viņš atklāj, ka Afganistānā aizliegs sieviešu sportu – jo īpaši sieviešu kriketu.

“Taliban” Kultūras komisijas vadītāja vietnieks

“Islāms un Islāma Emirāts neļauj sievietēm spēlēt kriketu. Meitenēm nav nepieciešams sports. Sportojot viņas neievēro ģērbšanās kodeksu, un islāms to nepieļauj. Mēs esam cīnījušies par savu reliģiju, lai tiktu ievērots islāms. Pat ja tas izraisīs pretestību, mēs neatkāpsimies no islāma likumiem.”

Talibi spēku demonstrē arī citos veidos. Itālijas raidorganizācija “Sky” publiskojusi kadrus no Afganistānas Pandzšīras ielejas, kuros redzams, kā talibu spēki staigā pa PSRS okupācijas laika leģendārā modžahedu līdera Ahmada Šaha Masuda kapu. Talibi paziņojuši, ka nu visa Afganistāna beidzot ir atbrīvota no okupantiem.

“Tā nebija mūsu varonība, bet Allāha žēlastība. Mums bija ļoti ierobežotas spējas, ar Allāha žēlastību mēs uzvarējām pasauli. Viņi ir apspiedēji un tirāni. Viņi bija sākuši vardarbīgu tirāniju, musulmaņi tika apspiesti, sisti. ”

Eiropas Savienība (ES) reaģējot uz situāciju Afganistānā, paudusi nožēlu par “Taliban” pagaidu kabinetu, sakot, ka viņi nav pildījuši solījumu izveidot “iekļaujošu un reprezentatīvu valdību”.

Pīters Stano, Eiropas Komisijas pārstāvis

“Šī valdība nav tas, ko talibi solīja. Viens no ES izvirzītajiem kritērijiem bija iekļaujošas un reprezentatīvas valdības izveidošana. Tikai tad, kad tas tiks izpildīts, mēs lemsim par iesaistīšanās līmeni šajā valstī.”

Norvēģijas vēstnieks Irānā paziņojis, ka talibi pārņēmuši Norvēģijas vēstniecību. Talibi gan teikuši, ka vēstniecību atdos, bet vispirms talibi sasitīšot vīna pudeles un iznīcināšot bērnu grāmatas. Starptautiskā sabiedrība ar piesardzību vēro islāma grupējuma “Taliban” aktivitātes Afganistānā. ES un ASV paziņojušas, ka par pieeju kādu īstenot attiecībās ar jauno Kabulas administrāciju – spriedīs, vērtējot talibu darbības, nevis solījumus. Tikmēr talibi paziņojuši, ka veidos dialogu ar Rietumiem, ja tiks respektēti viņu likumi.

Suhails Šahails, “Taliban” politiskā biroja Katarā pārstāvis

“Ja ASV vēlas konstruktīvi piedalīties Afganistānā, ieguldīt mūsu valstī, lai veicinātu mieru un stabilitāti, viņi ir laipni gaidīti. Bet, ja viņi turpinās naidīgumu un karu, es domāju, ka tad mūsu vadībai būs jāpieņem lēmums šajā sakarā.”

67 Afganistānas vēstniecības ārvalstīs radikālo islāmistu kustības “Taliban” režīmu neatzīst, par to paziņojis Afganistānas vēstnieks Tadžikistānā Mohammads Zahirs Akbars. Afganistānā nerimst pret “Taliban” varu vērstie protesti, un Rietumvalstis saņem arvien vairāk palīgā saucienus no afgāņiem, kuri savulaik atbalstījuši ASV un sabiedroto spēkus Afganistānā.

Rafaels Kotaks, bijušais īpašo spēku tulks Afganistānā

“Katra ziņa, ko es saņemu, ir tāda, ka mēs tiksim nogalināti. Mēs dzīvojam bailēs, mēs slēpjamies. Mēs nevaram atgriezties savās mājās. Tie ir cilvēki, kas 20 gadus kalpojuši Lielbritānijas un citu valstu valdībām, tāpēc viņi ir pelnījuši dzīvi, kurā nav bailes, ka jūs nogalinās teroristu grupējums.”

Afganistānas bijušais prezidents Ašrafs Gani atkārtoti  atvainojies iedzīvotājiem par bēgšanu no valsts. Gani norādījis, ka šis ir bijis viņa dzīves smagākais lēmums, kas pieņemts pēc drošības dienestu ieteikuma. Prezidents arī atkārtoti noraidījis apgalvojumus, ka viņš būtu aizbēdzis, nozogot miljonus no valsts kases.

106 komentāri