“Taleban” Afganistānā ieņēmis vēl divu provinču galvaspilsētas

3 komentāri
“Taleban” Afganistānā ieņēmis vēl divu provinču galvaspilsētas
ZUMAPRESS/SCANPIX

Islāmistu kaujinieku grupējums “Taleban” ieņēmis vēl divas Afganistānas reģionālās galvaspilsētas un tuvojas Kabulai, vēsta TV3 Ziņas.

Šī diena nesusi ziņas, ka Afganistānā kritušas vēl divas pilsētas – talibi savā kontrolē pārņēmuši Šaranu Paktikas provincē un Asadabadu Kunaras provincē. Līdz ar to islāmistu kaujinieku grupējuma “Taleban” rokās tagad ir jau vairāk nekā puse provinču galvaspilsētu.

Apvienoto Nāciju organizācijas vērtējumā situācija Afganistānā kļūst nekontrolējama, kas nes postošas sekas iedzīvotājiem. ANO ģenerālsekretārs talibus aicinājis nekavējoties apturēt ofensīvu un sākt sarunas, lai novērstu ilgstošu pilsoņu karu.

Antonio Guterešs, ANO ģenerālsekretārs

“Starptautiskās sabiedrības vēstījumam tiem, kuri nostājušies uz kara takas, ir jābūt skaidram. Varas sagrābšana ar militāru spēku, zaudētāju taktika, kas var novest tikai pie ilgstoša pilsoņu kara vai pie Afganistānas pilnīgas izolācijas.”

Savukārt Afganistānas prezidents īsā uzrunā televīzijā uzsvēris, ka valdības galvenā prioritāte ir no jauna mobilizēt valsts drošības un aizsardzības spēkus.

“Es zinu, ka jūs esat noraizējušies par savu nākotni. Kā jūsu prezidents varu apliecināt, ka, koncentrējos uz to, lai novērstu turpmāku nestabilitāti, vardarbību, un to, ka arvien vairāk cilvēku spiesti pamest mājas,” pauda Afganistānas prezidents Ašrafs Gani.

Afganistānas prezidents arī norādījis, ka sācis plašas konsultācijas gan ar politiskajiem līderiem, gan starptautiskajiem partneriem, kā konfliktu mazināt.

Tikmēr afgāņu spēku turpina zaudēt cīņā ar talibiem, kuri tuvojas galvaspilsētai Kabulai. ASV izlūkdienesti prognozē, ka Kabula varētu krist mēneša laikā.

Galvaspilsētā ieradušies ASV spēki, lai palīdzētu evakuēt vēstniecības darbiniekus. Ceļā ir arī seši simti britu militārpersonu, lai nodrošinātu britu pilsoņu evakuēšanos.  Pamest Kabulu cenšas arī tūkstošiem vietējo iedzīvotāju, lai gan pie lidmašīnas biļetēm nav viegli tikt.

Abduls Abeds, Kabulas iedzīvotājs

“Esošajā situācijā vairs nav nekādas garantijas par to, kāda izvērtīsies Afganistānas nākotne. Kaujas pieņemas spēkā dienu no dienas, un opozīcija gūst pārsvaru. Veicot darba pienākumus, esmu sadarbojies ar ārzemniekiem, tāpēc nejūtos drošībā. Katru dienu dzīvoju stresā.”

Talibi, ko amerikāņu vadītie spēki no varas gāza 2001. gadā pēc 11. septembra teroristu uzbrukumiem ASV, strauji sāka atgūt kontroli līdz ar amerikāņu un sabiedroto karaspēku izvešanas no Afganistānas.
3 komentāri