“Tagad ir iespēja pasēdēt, parunāt, apskaut….” Ainažu slimnīcā uzlabojusies situācija, tomēr speciālistu joprojām trūkst

Pievienot komentāru

Gada sākumā iedzīvotājus satrieca ziņa, ka Ainažu psihoneiroloģiskajā slimnīcā, kur ārstējas bērni ar garīgiem traucējumiem un atkarībām, konstatēta vardarbība un pacientus nepamatoti piesien pie gultas.

Pagājuši nu jau vairāki mēneši, un TV3 Ziņas devās uz Ainažiem uzzināt, kādi uzlabojumi bērnu aprūpē veikti un vai pārkāpumi ir novērsti.

Kopš tiesībsarga skaļajiem pārmetumiem un veselības inspekcijas konstatētajiem pārkāpumiem bērnu veselības aprūpē, situācija bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā ir krietni uzlabojusies. Pacientu skaits ir samazināts uz pusi, un tas krietni atvieglo speciālistu darbu, tā ir iespēja daudz individuālāk strādāt ar katra bērna veselības traucējumiem.

Pirmais, kas uzreiz pamanāms, uzejot slimnīcas otrajā stāvā, kur nodalīti dzīvo puiši un meitenes, ir salīdzinošais klusums, gaiteņos  – mazāk bērnu. No slimnīcas izrakstīti visi pacienti, kuri te uzturējās atkarību dēļ.

Iestādei arī mainīts statuss un pazeminātas prasības –  tā kļuvusi par aprūpes slimnīcu, kas nozīmē, ka vairs nav obligāta diennakts ārsta uzraudzība. Jau divus mēnešus to vada Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra psihiatrs Aigars Kišuro. Viņš norāda, ka apstākļi bērniem nu kļuvuši piemērotāki. Istabiņās nu dzīvo pa vienam vai diviem, ne vairs – četriem vai pat pieciem.

Aigars Kišuro
Bērnu psihoneiroloģiskās slimnīcas “Ainaži” valdes priekšsēdētājs

Vietu skaits, ko mēs cenšamies turēt ir, 45, jo tas ir optimāli. Prakse pierādījusi, ka tad personāls tiek galā, jo nereti vienam pacientam ir vajadzīgi pat divi pastāvīgi klāt un ar 80 bērniem nevar tikt galā.

Iepriekš viens no galvenajiem pārkāpumiem, ko konstatēja tiesībsargs un veselības inspekcija, bija nesamērīgi bieža, nepamatota bērnu piesiešana pie gultas, lai viņi nomierinātos. Kišuro stāsta, ka tā sauktā fiksācija pa šo laiku notikusi vien deviņas reizes. Personālam ir vairāk iespējas aprūpēt bērnus, nevis tikai uzraudzīt, lai tie sev vai citiem nenodara pāri.

Aigars Kišuro
Bērnu psihoneiroloģiskās slimnīcas “Ainaži” valdes priekšsēdētājs

Jo mazāk pacientu, jo vieglāk tikt galā. Jo fiksācija nereti tiek lietota, jo eksplozīva vardarbības eskalācija, – tas ir tā kā lavīna. Viens sāk, pārējie pievienojās, un tas viss kļūst diezgan nekontrolējami, tagad ir iespēja pasēdēt, parunāt, galu galā, apskaut vai pieturēt, vai attiecīgo pacientu novirzīt tukšā palātā.

Šobrīd izdevies nodrošināt, ka darba dienās uz vietas ir divi ārsti. Tomēr aizvien slimnīcai neizdodas piesaistīt vajadzīgos speciālistus – īpaši ārstus internistus, psihiatrus un pediatrus.

“Nav īstas skaidrības par papildu finansējumu. Lai piesaistītu kvalificētus speciālistus, ņemt vērā attālumus, nu ir vajadzīga papildus nauda,” min Kišuro.

Tomēr darba ikdiena aizvien ir skaudra, nesen viens no pacientiem smagi savainojis kādu medmāsu.

Personāls, īpaši medmāsas, tikai tagad sākot atkopties no publiskā pazemojuma par izteikumiem, ka viņas bērnus spīdzinot. Strādāt kļuvis vieglāk, kopš slimnīcā vairs neuzturas no narkotikām un alkohola atkarīgie pusaudži.

Ieva Paegle
Bērnu psihoneiroloģiskās slimnīcas “Ainaži” medmāsa

Bērnu skaits ir samazinājies, kas nozīmē, ka personāls var vairāk laika veltīt bērniem, bet nu jāņem vērā, ka tā ir psihiatrija. Ir jārēķinās ar visu, ir jābūt gatavam uz visu. Teiksim, tas, ka mūsu apsaukā vai agresija pret personālu, nu tas nav mazinājies, tas no bērniem tāpat paliek.

Veselības ministre norāda, – ņemot vērā grūtības piesaistīt speciālistus gana smagajam darbam ar slimiem bērniem, turklāt vēl reģionos, tiek plānots šādas ārstniecības iestādes koncentrēt lielajās pilsētās.

“Kopā ar vadošajiem psihiatriem mums ir darba grupa ministrijā, kas strādā pie kopējās sistēmas izveides, jo ir skaidrs, ka psihiatriskajā palīdzība lielākais akcents ir jāliek uz ambulatoro. Mums jādomā, kā šos centrus attīstīt lielajās pilsētās, lai cilvēkiem ir pieejami šie ambulatorie centri, akūtās situācijas viņi nonāk slimnīcās,” norāda veselības ministre Anda Čakša.

Lai pēc iespējas drīzāk situāciju Ainažos kaut daļēji risinātu, vairākas māsas un māsu palīgi jau tagad papildina zināšanas specialitātes, kuru slimnīcā pietrūkst.