Svētdien pulkstenis jāpagriež vienu stundu atpakaļ

Pievienot komentāru
Svētdien pulkstenis jāpagriež vienu stundu atpakaļ

Šonedēļ Latvijā beigsies vasaras laiks un svētdien, 25.oktobrī, pulksteņa rādītājus būs jāpagriež vienu stundu atpakaļ, atgādināja Ekonomikas ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļā.

Latvijā pāreja atpakaļ no vasaras laika notiks šā gada 25.oktobrī plkst.04 (naktī no sestdienas uz svētdienu), pulksteņa rādītājus pagriežot vienu stundu atpakaļ.

Tā kā Eiropas Savienības (ES) līmenī vienots redzējums par jauniem nosacījumiem attiecībā uz laika maiņu divas reizes gadā nav vēl panākts, patlaban joprojām ir spēkā iepriekš apstiprinātā kārtība – vasaras laiks Latvijā ir spēkā no marta pēdējās svētdienas līdz oktobra pēdējai svētdienai. Līdz ar to pāreja uz vasaras laiku atkal notiks 2021.gada 28.martā.

Pāreju uz vasaras laiku un atpakaļ Latvijā nosaka 2010.gada 26.oktobra Ministru kabineta noteikumi par par pāreju uz vasaras laiku. Tajosminēts, ka Latvijā pāreja uz vasaras laiku notiek šādā kārtībā – marta pēdējā svētdienā plkst.03 pulksteņa rādītājus pagriež par vienu stundu uz priekšu un attiecīgi oktobra pēdējā svētdienā plkst.04 – vienu stundu atpakaļ.Vasaras laiks Latvijā pirmo reizi tika ieviests 1981.gadā. Sākot no 1997.gada, vasaras laiks ir spēkā no marta pēdējās svētdienas līdz oktobra pēdējai svētdienai.

Savukārt, ES ietvaros pāreju uz vasaras laiku nosaka Eiropas Parlamenta un Padomes 2001.gada 19.janvāra direktīva par noteikumiem attiecībā uz vasaras laiku, kas nosaka vasaras laika sākumu un beigas vienoti visām ES dalībvalstīm.

Kā zināms, 2018.gadā Eiropā aktualizējās jautājums par vajadzību pārskatīt pašreizējo pulksteņa pārregulēšanas kārtību. Tāpēc Eiropas Komisija (EK) veica ES dalībvalstu iedzīvotāju aptauju, kurā lielākā daļa iedzīvotāju pauda viedokli, ka pastāvošā kārtība būtu jāatceļ. 2018.gada 12.septembrī EK iepazīstināja ES dalībvalstis ar jaunas direktīvas projektu, rosinot pārtraukt sezonālo laika maiņu visā ES teritorijā.

Tā kā dalībvalstīm bija nepieciešams papildu laiks nacionālajām konsultācijām un savu iedzīvotāju vēlmju apzināšanai, ES līmenī vienots redzējums par jauniem nosacījumiem attiecībā uz laika maiņu divas reizes gadā nav vēl panākts. Latvijas valdība lēmusi, ka Latvija kopumā atbalsta atteikšanos no sezonālās laika maiņas.